Najnowsza wystawa w warszawskim Muzeum Farmacji to wyjątkową podróż tropem ziół, ich właściwości leczniczych i zalet prozdrowotnych. Na ekspozycję składają m.in. prace graficzne, malarstwo czy ceramika, ale także instalacje angażujące zmysły węchu i słuchu, których autorką jest Agnieszka Brzeżańska.
Intrygujący tytuł wystawy „Ziółka, drzewka, y chróściki” pochodzi z fragmentu renesansowego dzieła „Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących” autorstwa Marcina z Urzędowa – botanika, zielarza, lekarza i księdza. Jest to pierwszy oryginalny polski zielnik, który ukazał się w 1595 roku. Zioła stały się także inspiracją dla malarki i zielarki Agnieszki Brzeżańskiej do przygotowania wystawy prezentowanej właśnie w Muzeum Farmacji.
Rośliny w medycynie
Rośliny i ziołolecznictwo to tematy, które fascynują artystkę od lat. Sztuka Brzeżańskiej w spotkaniu z historią leków, kolekcją szkła aptecznego, zbiorami bibliotecznymi czy tradycją japońskiej medycyny Kampo wybrzmiewa inaczej niż w neutralnej przestrzeni galeryjnej. Na wystawie prezentowane są prace z ostatnich kilku lat, a także dzieła przygotowane specjalnie z myślą o wnętrzach Muzeum Farmacji i te dotychczas nieprezentowane. Mowa tu o zielniku stworzonym przez artystkę podczas studiów w Instytucie Zielarstwa i Terapii Naturalnych.
Ale to jeszcze nie wszystko. W przestrzeniach dawnej apteki unosi się zapach bylicy pospolitej, powszechnie występującej rośliny nazywanej lekiem na wszystko. Instalacja działająca na zmysł węchu przywodzi skojarzenia z dawnymi rytuałami aromaterapeutycznymi, inhalacjami czy okadzaniem domostw ziołowym dymem, który miał chronić przed chorobami. Prezentowany jest także ręcznie tkany żakard, obrazy olejne, dwie prace wideo będące zapisem obserwacji sił natury, a także charakterystyczne dla Brzeżańskiej drobne rzeźby ceramiczne.
O artystce
Agnieszka Brzeżańska to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. W ramach stypendium rządu Japonii kształciła się na Uniwersytecie Sztuk Pięknych i Muzyki w Tokio. Jej twórczość obejmuje prace malarskie, rysunki, fotografię, film, ceramikę i inne media. Od 2016 roku wspólnie z Ewą Cieplewską organizuje Flow/Przepływ – rezydencję artystyczną na Wiśle. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Współpracuje z galerią BWA Warszawa oraz Nanzuka w Tokio.
Wystawę „Ziółka, drzewka, y chróściki” można oglądać do 2 marca 2025 roku w Muzeum Farmacji przy ul. Piwnej 31/33. Szczegółowy program wraz z wydarzeniami towarzyszącym znajduje się na stronie Muzeum Farmacji.