Erasmus+ gotowy do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną

Erasmus+ gotowy do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną
© Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

Według raportu przedstawionego podczas COP26 program Erasmus+ sfinansował polskie projekty ekologiczne o łącznej wartości 23,5 mln euro. W kolejnych latach możliwości wsparcia mają być jeszcze większe.

Tylko w ciągu ostatnich 2 lat program Erasmus+ sfinansował w Polsce 521 projektów ekologicznych o łącznej wartości 23,5 miliona euro. Takie informacje płyną z raportu Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności zaprezentowanego podczas konferencji „Climate Law and Governence Day” odbywającej się w ramach Szczytu Klimatycznego COP26 w Glasgow. W kolejnych latach możliwości wsparcia projektów o profilu ekologicznym z programu Erasmus+ będą jeszcze większe.

Osiągnięcia programu Erasmus+ oraz jego rosnące znaczenie w budowaniu wiedzy, umiejętności i postaw ekologicznych zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią był jednym z punktów konferencji „Climate Law and Governence Day 2021 at COP26”.

Dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności, przedstawił dane i najciekawsze proekologiczne projekty finansowane z programu Erasmus+ w Polsce. Wystąpienie było ważnym punktem panelu „Advancing the Just Transition through Law & Science Three Years from COP24”, którego przewodniczącą i organizatorem była adw. Magdalena Stryja reprezentująca Uniwersytet Śląski i Center for International Sustainable Development Law (CISDL).

Konferencja „Climate Law and Governence Day” tworzy przestrzeń do dialogu między delegatami COP w kwestiach nowelizacji prawa międzynarodowego na rzecz ochrony środowiska.

Działania edukacyjne programu Erasmus+ są skierowane do osób w każdym wieku. System został podzielony na pięć segmentów: kształcenie szkolne, zawodowe, wyższe i dorosłych i młodzieży. Przykładem beneficjenta programu Erasmus+ jest m.in. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Jana Pawła II w Giżycku, gdzie zrealizowano projekt proekologiczny „Dbaj o wodę – dbaj o świat!”. Celem było uświadamianie dzieci, że nieodpowiedzialna konsumpcja wody może doprowadzić do kryzysu. Projekt był skierowany do uczniów w wieku 11-12 lat i miał wpłynąć na zmianę sposobu myślenia o wodzie. W realizacji pomagali europejscy partnerzy z Hiszpanii, Grecji, Turcji oraz Słowenii.

Erasmus+ zamierza zwiększyć zakres kompetencji w ekologicznych dziedzinach, angażując uczestników programu w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przykładem takich działań jest zrealizowany projekt Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy. Stworzona przez nich platforma edukacyjna „Clean Air”, powstała z myślą o społecznościach wiejskich. Udostępniane w ramach niej materiały służą pomocą w edukacji najmłodszych mieszkańców wsi nie tylko w Polsce, ale i pięciu innych krajach.

„Program Erasmus+ w priorytecie ekologicznym sfinansował w ciągu 2 lat 521 projektów, których wartość przekroczyła 23,5 miliona euro. Jesteśmy gotowi do realizacji kolejnych wyzwań związanych z edukacją ekologiczną. W nowej perspektywie budżetowej Komisji Europejskiej na lata 2021-2027 budżet Erasmusa zwiększył się dwukrotnie w stosunku do perspektywy na lata 2014-2020 i wynosi teraz 28 mld euro” – powiedział dr Paweł Poszytek.

Szeroki zakres programu Erasmus+ powoduje, że jest on skierowany do każdego, komu bliskie są wartości zrównoważonego rozwoju, ekologii i zmian klimatycznych. Możliwość realizacji małych jak i dużych projektów są na wyciągniecie ręki. Wystarczy wejść na stronę erasmusplus.org.pl i zapoznać się ze szczegółami. Tych którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie daje Erasmus+, organizatory serdecznie zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Dniu Informacji, który odbędzie się 13 stycznia w formule online.

Źródło informacji: Narodowa Agencja Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *