Wraca prawdziwa zima! Siarczysty mróz i dużo śniegu! Prognoza na styczeń 2024

powrot-zimy-2024

Jeśli marzysz o białej zimie, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Według prognozy 16-dniowej, która obejmuje okres od 1 do 16 stycznia 2024 roku, czeka nas powrót prawdziwej zimy z siarczystym mrozem i dużymi opadami śniegu. Sprawdź, co nas czeka w najbliższych tygodniach.

powrót-mrozow-do-polski

Pierwszy tydzień stycznia przyniesie nam znaczne ochłodzenie i spadek temperatury poniżej zera w całym kraju. Na północnym wschodzie Polski spadnie nawet kilka centymetrów śniegu, a w górach nawet ponad 20 centymetrów. W pozostałych regionach będzie padać deszcz ze śniegiem lub sam śnieg, który stopniowo będzie tworzyć pokrywę śnieżną. W nocy i rano temperatura może spaść do -10 stopni, a w dzień utrzymywać się na poziomie -2 do 2 stopni.

Drugi tydzień stycznia będzie jeszcze zimniejszy i bardziej śnieżny. W większości regionów kraju temperatura nie przekroczy zera przez całą dobę, a nocami i rano może spaść nawet do -15 stopni. Opady śniegu będą częste i obfite, a pokrywa śnieżna może osiągnąć grubość od 10 do 30 centymetrów. W górach będzie jeszcze więcej śniegu, nawet ponad 50 centymetrów. Warunki drogowe będą bardzo trudne, a możliwe będą też zimowe burze i zamiecie śnieżne.

Powodem takiej zmiany pogody jest rozpad wiru polarnego, który spowoduje napływ bardzo zimnego powietrza znad Arktyki do Europy. Prąd strumieniowy będzie meandrować znacznie dalej na południe niż zazwyczaj, co spowoduje falowanie frontów atmosferycznych i duże zmiany ciśnienia. To z kolei wpłynie na występowanie silnych wiatrów i burz.

PROGNOZA NA 16 DNI styczen 2024 | ekoetos.pl
źródło: twojapogoda.pl

Źródło:

https://www.twojapogoda.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *