„Będę miauczeć jak kot”, czyli kim są therianie?

Therianin kot
Źródło: TikTok, 5tinky.cat

Chłopiec, który miauczy w odpowiedzi na pytanie nauczyciela, dziewczyna w masce lisa i z doczepionym ogonem, poruszająca się po parku na czworakach, czy młoda kobieta w masce świni, tarzająca się w błocie. Dlaczego to robią? Co znaczą takie zachowania?

Dzieci i młodzież identyfikujące się z konkretnymi gatunkami zwierząt, spędzające długie godziny na nauce podobnego poruszania i kręcące o tym filmiki. Internet zasypały obrazy, artykuły, dyskusje na temat therian.

Therian to nie tylko człowiek biegający na czterech kończynach

Mogłoby się wydawać, że przebieranie się za zwierzęta i naśladowanie ich zachowań to zabawa, moda, performance. Sami therianie twierdzą, że źródło jest o wiele głębsze. To efekt utożsamiania się z danym zwierzęciem, czyli życie w zgodzie z własną prawdziwą zwierzęcą naturą.

Therianizm często wywodzi się z hinduizmu i łączony jest z wiarą w reinkarnację, gdzie therian wierzy, że w poprzednim życiu był zwierzęciem, a teraz urodził się w ciele człowieka, co tłumaczy pomyłką i uważa, że jego prawdziwe życie to życie zwierzęcia.

Inaczej wygląda to w wypadku ksenopłciowości. Osoby utożsamiające się z ksenopłciowością porównują się do osób transpłciowych i twierdzą, że urodzili się w innym, nietożsamym z gatunkiem ciele.

Istnieje jeszcze inne, może najprostsze, wytłumaczenie therianizmu. To posiadanie ducha danego zwierzęcia, czyli spirit animal.

Trudno jednoznacznie wytłumaczyć powody naśladowania zachowań zwierząt, gdyż mogą być one jeszcze inne niż te wyżej wymienione, może być ich też kilka, lub można traktować therianizm jako zabawę.

Theriotyp, czyli zwierzę, z jakim identyfikuje się therian

Najczęstsze zwierzęta, z którymi identyfikują się therianie to wilki, lisy, psy i koty, czyli takie, które uznawane są za posiadające w ludzkim przekonaniu pozytywne cechy, takie jak odwaga, wytrwałość, niezależność. Theriotyp oznacza zwierzę, z którym utożsamia się therian.

Dodatkowo theriotyp np. kota, czy lisa pozwala dziewczynie na odgrywaniu zmysłowych ruchów i eksponowanie własnego, atrakcyjnego ciała.

Quadrobics

Utożsamianie się ze zwierzęciem to poruszanie się w podobny sposób, czyli quadrobics. W zależności od theriotypu, therian długimi godzinami ćwiczy chodzenie na czterech kończynach. Nie chodzi tutaj o zwyczajne „bieganie na czworakach”, a o styl poruszania charakterystyczny dla danego gatunku zwierzęcia. Nie jest to łatwe z zasady, a do tego wykonywane akrobacje, np. skoki, powodują częste kontuzje nadgarstków.

Therianie to nie furry

Patrząc na therian, w pierwszej chwili można ich pomylić ze społecznością furry, jednakże to nie to samo. Furry przebierają się za zwierzęta tylko okresowo i mają pełną świadomość, że to przebranie, zabawa. Furry jest społecznością lub osobą, która interesuje się lub zajmuje się twórczością związaną z tzw. sztuką futrzastą, skupioną wokół antropomorficznych stworzeń.

Przede wszystkim jest to pojęcie opisujące społeczność, subkulturę, składającą się z osób o wyżej wymienionych upodobaniach lub pasjach. To ludzie przeprowadzający marsze i bawiący się razem.

1 | ekoetos.pl

Źródło: TikTok

Therianie, a dysforia gatunkowa

Therianom przypisuje się dysforię gatunkową, zjawisko obejmujące elementy dysforii, czasem związane z dysmorfofobią. Przejawia się to przekonaniem danej osoby, że jej ciało nie należy do własnego gatunku. Osoba taka jest niezadowolona z wyglądu swojego ciała i przekonana o nieprawidłowościach w jego wyglądzie.

Dysforia gatunkowa to termin nieformalnie występujący w literaturze psychologicznej, łączony z therianami.

TikTok zalały filmy przedstawiające therian z całego świata. Może za kilka miesięcy zostaną zupełnie zapomniane?

Komentarze

  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *