CZY CHRZĄSZCZE POMOGĄ NAM Z BIODEGRADACJĄ PLASTIKU?

Udało się zidentyfikować kilka gatunków owadów, które są w stanie strawić plastik
Udało się zidentyfikować kilka gatunków owadów, które są w stanie strawić plastik Źródło: UPP

Plastik stał się integralną częścią życia człowieka w erze konsumpcjonizmu. Ubrania, smartfony, opakowania na napoje czy jedzenie, mają wspólny mianownik, większość z nich zrobionych jest z plastiku. Przedmioty wykonane z plastiku mają trzy zalety: są tanie w produkcji, lekkie oraz trwałe. Niestety większość rodzajów plastików nie jest biodegradowalna i może przetrwać w środowisku nawet kilkaset lat.

Od wielu lat naukowcy poszukują metod które umożliwią zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska przez plastikowe odpadki. Obecnie dostępne na rynku są dostępne alternatywne, biodegradowalne tworzywa sztuczne. Do degradacji pozostałych odpadów plastikowych używa się bakterii, jednakże czas rozkładu jest długi (trwający nawet kilka miesięcy). Alternatywą do wykorzystywania bakterii od stosunkowo krótkiego czasu stały się owady. Do tej pory udało się zidentyfikować kilka gatunków, które są w stanie trawić plastik, głównie polistyren.

Celem projektu badaczy z Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu było zbadanie biodegradacji różnych rodzajów plastików przez trzy wybrane gatunki chrząszczy Alphidobius diaperinus, Zophobas morio oraz Attagenus smirnovi, analiza wpływu mikroflory przewodu pokarmowego na degradacji plastiku oraz analiza włączania plastiku do tkanek badanych owadów. Wyniki tych badań pozwolą na poszerzenie wiedzy na temat zdolności owadów do biodegradacji plastiku i mogą w przyszłości zostać wykorzystane do walki z zanieczyszczeniem środowiska. Link do odcinka: https://www.youtube.com/watch?v=hKIF2bnXta0

Film został zrealizowany w ramach projektu „Najlepsi z natury 2.0. Zintegrowany Program Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.

Źródło: Biuro Prasowe Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CZY CHRZĄSZCZE POMOGĄ NAM Z BIODEGRADACJĄ PLASTIKU? | ekoetos.pl