W Polsce od 22 lat nie powstał żaden nowy park narodowy. Ostatnim był powołany w 2021 Park Narodowy „Ujście Warty”. „W porozumieniu z lokalnymi społecznościami zwiększymy powierzchnię parków narodowych” podawała umowa koalicyjna. Czy sprawa nowego parku narodowego nabrała bardziej realnych kształtów?
Zgodnie z dokumentem Polityka Ekologiczna Państwa 2030 parki narodowe stanowią tylko 1,1 proc. powierzchni Polski, a średnia europejska w tym zakresie to 3,4 proc. Potrzebę utworzenia nowego parku narodowego już od lat widzą nie tylko organizacje ekologiczne.
Gdzie ma powstać nowy park narodowy?
Na lokalizację nowego parku narodowego wskazuje się Podkarpacie, a dokładnie Pogórze Przemyskie. Na terenie, gdzie jest planowany, znajduje się aż 6,5 tysiąca drzew, spełniających kryteria pomników przyrody.
W inicjatywę nowego parku narodowego włączyły się liczne organizacje pozarządowe, jak np. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, która stworzyła stronę „społecznie projektowanego” Turnickiego Parku Narodowego. Nowy obszar ma zostać przedstawiony w powstającym filmie dokumentalnym.
Czy są konkretne informacje?
W sprawie tworzenia nowego parku narodowego jeszcze jest mało konkretnych informacji. Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała w Porannej Rozmowie dla gazety.pl podał, że resort planuje w 2024 roku otworzyć pierwszy od ponad 20 lat park narodowy w Polsce. Dodał, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy będzie w stanie udzielić więcej informacji na ten temat.
Natomiast szefowa MkiŚ Paulina Hennig-Kloska na konferencji dotyczącej ograniczenia wycinek w cennych drzewostanach informowała, że na „krótkiej liście” parków do utworzenia znajduje się Turnicki Park Narodowy. Szczególną uwagę zwracała, ze nie jest to jeszcze etap, na którym można ogłosić decyzję o jego utworzeniu.
Na przełomie lutego i marca ma się odbyć „okrągły stół” na temat przyszłości polskich lasów. Powinien przynieść więcej informacji na temat powstania nowego parku narodowego w Polsce.