Kiedy zmiana czasu na letni?

Tekst alternatywny (Alt Text):
Przygotuj się na zmianę czasu – poranna kawa i budzik gotowe na letnią porę.

Gdy chodzimy coraz wcześniej spać, a rano budzimy się często przed budzikiem, możemy się domyślać, że to już czas – na czas. Sam organizm informuje nas o zbliżającej się porze na przesunięcie zegarka na czas letni.

Czy w 2024 będziemy zmieniać czas?

Co roku zastanawiamy się, czy zmiana czasu będzie wprowadzona. Powodem są przymiarki unijnych polityków do rezygnacji ze zmiany czasu w UE. Już w marcu 2019 r. Parlament Europejski przyjął plan zniesienia tego rozwiązania, począwszy od 2021 r. Ostatecznie jednak do tego nie doszło, ponieważ ze strony rządów poszczególnych krajów unijnych nie ma jednomyślności co do tej kwestii.

Dlatego w roku 2024 będziemy jeszcze zmieniać czas.

Kiedy zmieniamy czas na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce co roku w ostatni weekend marca, w nocy z soboty na niedzielę. W 2024 roku będziemy przesuwać wskazówki zegarów nocą z 30 marca na 31 marca. Wtedy przestawimy czasomierze o godzinę do przodu, czyli z godz. 2.00 na godz. 3.00. W efekcie tej nocy będziemy spali o godzinę krócej, ale zyskamy dłuższy dzień.

Następna zmiana czeka nas w październiku, kiedy to z czasu letniego przejdziemy na zimowy. Będzie to miało miejsce w nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 r. Wtedy zegarki przestawimy o godzinę do tyłu, czyli z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Pozwoli to na dłuższy o godzinę sen, lecz skróci o godzinę dzień.

Adaptacja do zmiany czasu dla niektórych osób nie jest łatwa. Lekarze zauważają takie symptomy jak zwiększenie podatności na depresję, rozregulowanie zegara biologicznego i rozdrażnienie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *