Kolejny raz ruszył program dotacji związanych z gromadzeniem deszczówki „Mała retencja”. W Poznaniu można składać wnioski od 28 maja. Miasto dofinansuje do 80% inwestycji. Na program przeznaczono prawie milion złotych. Celem rozwiązań jest zatrzymanie i ponowne wykorzystanie deszczówki.
Program „Mała retencja” to inicjatywa niezbędna w obliczu pogłębiających się zmian klimatycznych i ich wpływu na stan zasobów wodnych stolicy Wielkopolski.
Idea programu „Mała retencja”
– Chodzi o to, by woda „nie uciekała” – czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków – wyjaśnia poznański magistrat.
Program „Mała retencja” to szereg korzyści np. poprawa lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej.
Mieszkańcy Poznania są coraz bardziej świadomi korzyści wynikających z zagospodarowania deszczówki. Wiedzą, że każdy może przyczynić się do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji. Miasto chce jeszcze bardziej zachęcić poznaniaków do takich działań.
Mieszkańcy, a także przedsiębiorcy czy wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe będą mogli liczyć na dotacje na wykonanie systemów deszczowych do zatrzymywania i wykorzystywania opadu. To już trzecia edycja programu „Mała retencja”.
Dotacja z programu „Mała retencja”
Dotacja może pokryć do 80% kosztów inwestycji. W przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych wsparcie może wynieść do 50 tysięcy złotych, natomiast w przypadku pozostałych osób i podmiotów do 6 tysięcy złotych.
Pieniądze mogą być wykorzystane na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu – naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni lub muldy chłonnej. Dotację można otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego.
„Mała retencja” – nabór wniosków
Nabór wniosków o dofinansowanie ruszył we wtorek i zakończy się 17 czerwca. Dokumenty można składać osobiście w urzędzie miasta – w biurze podawczym przy placu Kolegiackim 17 – lub wysłać je listem poleconym na adres: Urząd Miasta Poznania, Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań, z dopiskiem: Mała Retencja.
Szczegóły i niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej: poznan.pl/malaretencja. Informacje można także uzyskać pod numerami telefonów: 61 878 4596, 61 646 33 44, 885 953 432 oraz pod adresem mailowym: deszczowka@um.poznan.pl.
= Po złożeniu wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami podpisywana jest umowa, a następnie Miasto wypłaca środki na wykonanie inwestycji. Najpóźniej do 31 października tego roku trzeba będzie złożyć dokument rozliczający wykonanie inwestycji – poinformował magistrat.