Drewnojady sposobem na przetwarzanie plastiku – zaskakujące wyniki badań

, ,
Zbliżenie na dorosłego drewnojada na zielonym liściu



Wyniki badań naukowców z Queensland wskazują, że powszechnie występujące robaki, drewnojady, są w stanie zjadać i przetwarzać podczas trawienia plastik. Jest to możliwe dzięki niezwykłym bakteriom występującym w ich wnętrzu, a także enzymom.

„Microbial Genomics” to czasopismo, w którym naukowcy z Uniwersytetu w Queensland opublikowali wyniki niezwykłego badania przeprowadzonego na Zophobas morio, czyli na powszechnie występującym i popularnym chrząszczu drewnojadzie. Okazuje się, że robak ten potrafi spożywać nie tylko drewno, ale również tworzywa sztuczne.

Badanie polegało na karmieniu hodowli robaków laboratoryjnych na dwa sposoby: otrębami, polistyrenem, a także na zupełnym zaniechaniu karmienia w trzeciej hodowli. Odkryto, że grupa spożywająca polistyren przetrwała w dobrym stanie, a także przybrała na wadze. Może mieć to związek z bakteriami jelitowymi drewnojadów, które pozwalają im na pobór energii ze spożywanego tworzywa sztucznego, rozkładanego przez odpowiednie enzymy.

uni queensland drewnojady sposobem na przetwarzanie plastiku • ekoetos.pl
Chris Rinke – Zophobas morio ‘superworm’
© The University of Queensland

Badacze z zespołu naukowego Queensland są przekonani, że genetyczne sprecyzowanie wszystkich enzymów, którymi posługują się drewnojady, a także ich zsyntetyzowanie pozwoli na stworzenie specjalnych przetwórni plastiku w przyszłości.

Sposób trawienia robaków jest przykładem kolejnej metody radzenia sobie z nadmiarem tworzyw sztucznych, tym razem bazującej na w pełni naturalnych możliwościach stworzeń takich jak drewnojad.

Źródło: The University of Queensland

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ