Dzień Jeża! Jakie życzenia chciałby usłyszeć?

Dzień Jeża
Fot. Pixabay

Międzynarodowy Dzień Jeża będziemy obchodzić już niebawem. To święto jest jeszcze mało znane w Polsce, chociaż wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej, rośnie także nasza chęć pomocy tym niezwykle pożytecznym, wymagającym ochrony zwierzętom. Dlaczego warto chronić jeże? Czego im życzyć w Dniu Jeża?

Populacja jeży w Polsce i Europie maleje, w ciągu ostatniej dekady spadła o 30%, a najnowsza Czerwona Lista Gatunków Zagrożonych dla Europy kwalifikuje jeża europejskiego jako gatunek bliski zagrożenia. To tylko niektóre z powodów, dla których warto w Dniu Jeża zastanowić się, czego potrzebują jeże i jak możemy im pomóc.

Kiedy jest Dzień Jeża?

Dzień Jeża obchodzony jest 10 listopada, czyli w dniu, w którym część jeży już prawdopodobnie zapadła w hibernację. W tzw. sen zimowy jeże zapadają od początku listopada do początku grudnia, co jest ściśle związane między innymi z temperaturą powietrza.

Gdy temperatura otoczenia jeży w przeciągu kilku dni spada poniżej 10 stopni Celsjusza, to ssaki te ukrywają się w gniazdach hibernacyjnych. Większość procesów fizjologicznych jeży spowalnia, a ciepłota ciała się obniża, po czym zwierzęta zwijają się w kulkę i zasypiają.

Dzień Jeża
Gdy jeże śpią w bezpiecznych schronieniach, to nie należy ich budzić Fot. Pixabay

Zatem wysoce prawdopodobne jest, że jeże usłyszą życzenia na Dzień Jeża tylko przez sen. Przynajmniej te osobniki, którym udało się bezpiecznie zapaść w hibernację w przytulnych kryjówkach.

Jak możemy pomóc jeżom?

Często jest tak, że naprawdę chcemy pomóc jeżom, mamy dobre intencje, ale brakuje nam wiedzy jak stworzyć jeżom odpowiednie warunki. Popularne działania nie są dostatecznie dobre, a dodatkowo, kierujemy się podsuwanym ze wszystkich stron marketingiem, zatracając to, co proste, logiczne i najważniejsze.

O tym, że chcąc ratować jeże, musimy ratować ich całe środowisko opowiada redakcji Ekoetosu Oktawian Szwed z Fundacji na Rzecz Ochrony Dzikich Zwierząt Primum:

– Jeże najbardziej lubią swoje naturalne pożywienie, a ponieważ zjadają nawet 100 gramów dziennie, ich tereny muszą być jak największe. Na tych terenach muszą się znajdować rośliny przyjazne owadom, muszą też być miejsca, gdzie owady będą mogły się schronić. Podobnie jeże muszą mieć miejsca, gdzie mogą zbudować sobie gniazda, które wolą od domków stawianych przez ludzi i nawet w ośrodku starają się zbudować swoje własne konstrukcje.

– Ogólnie rzecz ujmując – jeśli chcemy ratować jeże, musimy ratować całe ich środowisko. Pojedyncze działania takie jak stawianie domków, dokarmianie, stawianie znaków drogowych – raczej nie wystarczy – podkreśla Oktawian Szwed.

Dzień Jeża
Jeże potrzebują czegoś więcej niż stawianie domków Fot. Pixabay

Dzień Jeża – czego życzyć jeżom w dniu ich święta?

Naturalne siedliska jeży są stopniowo niszczone, dlatego zwierzęta te chętnie przenoszą się do ogrodów. Potrzebują przestrzeni, w których znajdą pokarm i będą bezpieczne. Wiele jeży ginie pod kołami samochodów oraz po atakach przez psy.

Ludzie, którzy na co dzień zajmują się jeżami, spieszą im z pomocą i ratują życie, najlepiej wiedzą, czego najbardziej potrzeba tym zwierzętom. Dlatego o to, czego powinniśmy życzyć jeżom w Dniu Jeża, zapytaliśmy pana Oktawiana.

Myślę, że w dniu jeżowego święta my życzylibyśmy im:

  1. Rustykalnych ogrodów połączonych jeżoprzejściami tworzącymi jeżostrady, dzięki którym ich tereny łowieckie będą prawie bezkresne;
  2. Przyjaznych, dzikich miejskich przestrzeni, zapewniających im miejsca do zdobywania pożywienia, poszukiwania partnerów, odchowania młodych i hibernacji;
  3. Obfitości i różnorodności owadów na ich terenach łowieckich;
  4. Jesienią – dostępności materiałów do budowy gniazd, czyli liści, liści i jeszcze raz liści;
  5. Mądrej pomocy od ludzi.

Redakcja Ekoetos.pl przyłącza się do tych życzeń z okazji Dnia Jeża.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Jeża! Jakie życzenia chciałby usłyszeć? | ekoetos.pl