Zgodnie ze sprawozdaniem Europejskiej Agencji Środowiska, nic nie przemawia za tym, by zbliżano się do osiągnięcia ogólnego celu ograniczenia wytwarzania odpadów w UE.
Jednym z celów Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralnej klimatycznie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), a najważniejszym elementem tej strategii jest zapobieganie powstawaniu odpadów. Jednak według danych przedstawionych w sprawozdaniu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) nic nie wskazuje na to, by Unia Europejska zbliżała się do osiągnięcia wspomnianego celu.
W całej Unii Europejskiej w latach 2014-2018 wytwarzanie odpadów wzrosło o 5,2%, podczas gdy wzrost PKB wyniósł 14,8%. Choć świadczy to o ogólnym spowolnieniu wzrostu wytwarzania odpadów w UE w porównaniu ze wzrostem gospodarczym, to zależność tych zjawisk nadal jest wysoka.
Państwa członkowskie powinny nieustannie dążyć do ograniczenia wytwarzanych odpadów. Niepokojącym jest jednak fakt, że zgodnie z analizą EEA, w 10 z 32 analizowanych państw nie istniał program zapobiegania powstawaniu odpadów, choć jest on wymagany przez europejskie przepisy. W Polsce Krajowy program zapobiegania odpadów został przyjęty przez Radę Ministrów dnia 26 czerwca 2014 r.
Źródło informacji: Europejska Agencja Środowiska