Estońska spółka wybuduje w Polsce osiem farm wiatrowych

Duża estońska inwestycja w Polsce to osiem farm wiatrowych.
Duża estońska inwestycja w Polsce to osiem farm wiatrowych.

W Polsce powstanie osiem farm wiatrowych wybudowanych przez estońską spółkę Enefit Green. Inwestycja ma szacunkowo wynieść ok. 80 mln euro. Takie informacje podała w piątek estońska telewizja ERR.

Enefit Green jest notowaną na giełdzie spółką z branży energii odnawialnej z siedzibą w Tallinie. Weszła na giełdę w 2021 roku z 23 proc. udziałów, reszta należy do państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Eesti Energia.

Łączna moc ośmiu projektów rozwijanych w Polsce we współpracy z firmą RES Global Investment ma planowo osiągnąć 360 megawatów. Rozpoczęcie udowy planowane jest na 2028 roku.

Enefit Green poszukuje możliwości rozwoju swojej aktywności w dziedzinie energii odnawialnej w Polsce, gdzie działamy od 2019 roku” – powiedział Andres Maasing, członek zarządu Enefit Green.

Uzupełnił, że firma „jest największym producentem energii wiatrowej w regionie Morza Bałtyckiego, posiadającym szerokie doświadczenie zarówno w użytkowaniu, jak i rozwoju farm wiatrowych„.

Do tej pory Enefit Green prowadził w Polsce rozbudowę parków fotowoltaicznych. Jeden z nich został ukończony, drugi jest w fazie końcowej. Firma zarządza też 20 parkami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 27 megawatów.

Obsługuje też farmy wiatrowe na Litwie oraz parki fotowoltaiczne, elektrociepłownię i elektrownię wodną w Estonii. Dodatkowo spółka rozwija kilka parków wiatrowych i fotowoltaicznych we wspomnianych krajach, a także na Łotwie i w Finlandii.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *