Jest sposób na złotą algę. Sukces polskich naukowców

Sposób na złotą algę
Sukces polskich naukowców – znaleźli sposób na złotą algę Fot. gov.pl

Sukces polskich naukowców – znaleźli sposób na złotą algę. To sukces na skalę światową – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Zespół specjalistów opracował innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. Preparat jest naturalny i bardzo skuteczny. Eksperyment naukowy miał miejsce w wydzielonej części Kanału Gliwickiego.

Dwa lata temu miała miejsce katastrofa ekologiczna na Odrze, czego skutkiem były tony śniętych ryb. Sprawcą tragedii okazała się złota alga. W tym roku spotykamy powtórkę zjawiska, gdyż z jeziora Dzierżno Duże, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego wyłowiono ponad 25 ton śniętych ryb. Ratunkiem ma być środek hamujący rozwój złotej algi.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że wynaleziony przez polskich naukowców preparat SinStop jest całkowicie naturalny i oparty na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. To przełom na skalę światową. Eksperyment naukowy prowadzony był od kilku tygodni na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego, a jego celem było wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi. Jak głosi komunikat MI – zakończył się sukcesem.

Podano, że zastosowany do koagulacji preparat SinStop – środek całkowicie naturalny, spełnił swoją rolę i wpłynął na zahamowanie zakwitu wody (w tym inhibicję rozwoju P. parvum). Co najważniejsze – naukowcy nie zaobserwowali negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce, a uzyskany efekt w praktyce uchronił populację ryb, inicjując jednocześnie naturalne procesy samooczyszczania wody.

Autorami sukcesu jest pracujący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury interdyscyplinarny zespół specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGGW Wody Polskie

– W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów – powiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu (obok Krzysztofa Glińskiego, prezesa zarządu firmy Ecco Logic).

Uznano, że zastosowanie nowego preparatu może znacząco obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych.


Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jest sposób na złotą algę. Sukces polskich naukowców | ekoetos.pl