Jeż w przydomowym ogródku – co z nim zrobić?

Jeż w przydomowym ogródku – co z nim zrobić?

Wyobrażenie dotyczące jeża z jabłkiem na grzbiecie coraz częściej wywołuje konsternacje niżeli uśmiech na twarzy. Bajkowa wizja zderzyła się z rzeczywistością, gdy te małe stworzonka zaczęły pomieszkiwać kątem w wielu przydomowych ogródkach.

Czy można karmić jeże? 

Wiele osób zastanawia się, czy zauważone w ogrodzie jeże mogą być dokarmiane. Jak najbardziej! Te małe ssaki można karmić nawet kocim jedzeniem. Trafnym wyborem będzie na przykład sucha karma ze względu na zawartą w niej dużą ilość białka. Sprawdzą się także mięsne dania dla niemowląt albo ugotowane przez nas rozdrobnione mięso (najlepiej kurczaka).

Nie zostawiajmy jeżom jabłek – wbrew temu, co sugeruje wiele animacji i filmów. Jeśli teren jest wystarczająco obfitujący w owady, ślimaki i dżdżownice, to jeże same sobie poradzą. Pamiętajmy, że żerują one o zmierzchu i w nocy, więc najlepiej wtedy wystawić im coś do jedzenia i – jeśli zaistnieje taka potrzeba – również miskę z wodą, szczególnie w okresie upałów.

Kiedy zjawia się jeż?

Już w kwietniu można zobaczyć zwinięte kulki jeży w bardziej „dzikich” zakątkach ogródka. Zwierzęta te przychodzą na tereny zamieszkałe przez człowiek najczęściej w poszukiwaniu pożywienia i schronienia, ale rzadko kiedy będą konkurować z większymi zwierzętami, takimi jak kot czy pies. Najczęściej wybierają ekologiczne, spokojne ogródki, w których nie używa się (bądź stosuje jedynie okazjonalnie) chemicznych środków ochrony roślin. Zadomowione jeże mogą przyprowadzić na żerowiska, będące jednocześnie naszym ogrodem, swoje młode – szczególnie gdy zaczną być dokarmiane.

Jeż w przydomowym ogródku – co z nim zrobić?

Mniej więcej w październiku jeże zapadają w sen. Aby pomóc im przetrwać okres zimowy, już kilka tygodni wcześniej można przygotować specjalną budkę, w której przezimują. Należy pamiętać o umieszczeniu jej w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla innych zwierząt, aby jeże nie czuły się zagrożone. Do środka można dodatkowo włożyć liście lub trociny.

Pożyteczność jeża w ogrodzie

Stała obecność jeża w ogrodzie może znacznie pomóc w zmniejszeniu populacji wielu szkodników atakujących przydomowe rośliny. Te małe ssaki zjadają takie owady jak turkuć podjadek, który szczególnie upodobał sobie korzenie i bulwy roślin. Jeże nie pogardzą również larwami i dorosłymi osobnikami wielu innych gatunków owadów. Kompostownik i spróchniałe drzewa to kolejna zachęta dla jeża do pozostania w ogrodzie. Takie miejsca to dla nich idealne żerowisko i schronienie.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeż w przydomowym ogródku – co z nim zrobić? | ekoetos.pl