Kolejny nielegalny transport odpadów zatrzymany przez KAS

Kolejny nielegalny transport odpadów zatrzymany przez KAS

Kontrola wykonana przez lubuski oddział Krajowej Administracji Skarbowej w okolicach Gubinka ujawniła niezgodny z przepisami przewóz niemal 18 ton odpadów. Organizatorom nielegalnego transportu grożą wysokie kary pieniężne.

Funkcjonariusze z lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy. Zgodnie z posiadanymi przez kierowcę dokumentami miał on przewozić odpady z tworzyw sztucznych. Kontrola wykazała, że na naczepie znajdowały się opakowania, metalowe puszki i włókna – w sumie 17,8 ton odpadów. Wśród dokumentów nie było jednak wymaganych zezwoleń, a te według przepisów odbiorca towaru powinien wcześniej uzyskać z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W związku z poważnym naruszeniem przepisów lubuski Urząd Celno-Skarbowy w Gorzowie Wielkopolskim nałoży kary zarówno na odbiorcę towaru, jak i na przewoźnika w wysokości ponad 30 tysięcy złotych. Dodatkowe kary zostaną nałożone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Ponadto kodeks karny przewiduje w takich sytuacjach karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura w Krośnie Odrzańskim.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *