, , , ,

Kraków buduje instalację odzysku ciepła ze spalin

Kraków buduje instalację odzysku ciepła ze spalinW krakowskim Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów powstaje instalacja odzysku ciepła ze spalin. Dzięki wsparciu finansowemu z NFOŚiGW w ramach programu Energia Plus rozwiązanie zostanie wdrożone już w lipcu przyszłego roku.

Krakowski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, znany również jako Ekospalarnia, został wybudowany jako odpowiedź na potrzeby ekologiczne miasta w ramach projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”. Zakład funkcjonuje już od 2016 roku, spalając rocznie nawet 245 tysięcy ton odpadów komunalnych.

Krakowski Holding Komunalny S.A. podjął się kolejnego projektu i na terenie zakładu ma powstać instalacja odzyskująca ciepło ze spalin. Aktualnie spaliny o temperaturze około 130-140⁰C opuszczają instalację i trafiają do atmosfery. Ciepło w nich zawarte zostaje bezpowrotnie utracone. Po realizacji projektu, którego celem jest odzyskiwanie energii cieplnej poprzez proces kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, ta energia będzie częściowo odzyskana i wprowadzona do sieci ciepłowniczej.

Nowa instalacja pozwoli na pozyskanie większej ilości energii cieplnej (243 062 GJ/rok) i elektrycznej (1 762 MWh/rok), a także przyczyni się do znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery (32 548 ton/rok). Istotnym efektem ekologicznym przedsięwzięcia będzie również redukcja zużycia energii pierwotnej o 431 583,156 GJ w skali roku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi nieco ponad 33 mln złotych. Otrzyma on wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki w wysokości niemal 19,8 mln złotych.

Projekt ma być zakończony w lipcu 2023 roku.

Źródło zdjęcia: Krakowski Holding Komunalny S.A.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ