Świat przyrody potrafi zaskakiwać i fascynować. Nie tylko mnogością barw, zapachów i zachowań zwierząt, ale także regułami i powiązaniami. Jedną z nich jest zależność gatunku rośliny rosnącej w naturze od zasobności gleby, także wody i nasłonecznienia. Innymi słowy, szata roślinna może wskazywać na to, czy gleba jest uboga, czy bogata w składniki pokarmowe. Takim właśnie gatunkiem jest łatwa w rozpoznaniu trawa – kupkówka pospolita (Dactylis glomerata).
Kupkówka pospolita jest jedną z traw o najbardziej charakterystycznym wyglądzie. Wyróżniają ją kłoski zebrane w „kupki”. Wystarczy spojrzeć, aby ją rozpoznać. Co najciekawsze, spotykając kupkówkę pospolitą od razu wiemy, że ziemia na której rośnie ma dużo azotu i potasu. Dlatego warto poznać bliżej ten powszechnie występujący gatunek trawy.
Jak wygląda kupkówka pospolita?
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata) to trawa z rodziny wiechlinowatych, tworząca duże kępy, o wysokości 50-120 cm. Roślina jest szarozielona, a kłoski często o odcieniu fioletowym. Liście kupkówki pospolitej osadzone są na szorstkim źdźble i mają 4-10 mm szerokości.
Wiecha trawy z początku jest ścieśniona, później luźna; zagęszcza się od dołu ku górze, tzn. dolne rozgałęzienia są długie i odstające, a górne są krótkie i bardziej gęste. Każdy kłosek kupkówki pospolitej ma 3-5 kwiatów. Plewy są zielone do fioletowych i kolczasto zakończone, a plewki dolne zakończone klinowato.
Gdzie rośnie kupkówka pospolita?
Kupkówka pospolita to gatunek występujący niemal na całej kuli ziemskiej, chociaż na niektórych kontynentach introdukowany.
W Polsce kupkówka pospolita jest gatunkiem bardzo pospolitym. Rośnie zarówno na niżu, jak i w górach.
Kiedy kwitnie kupkówka pospolita?
Kupkówka pospolita jest trawą, która kwitnie przeważnie od maja do lipca, jednak ze względu na trwające zmiany klimatyczne, okres ten może ulec przesunięciu.
Gdzie rośnie kupkówka pospolita?
Kupkówka pospolita występuje u nas na wszystkich rodzajach łąk, przydrożach, w widnych lasach i na innych trawiastych stanowiskach.
Ze względu nas duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, kupkówka pospolita uchodzi za wskaźnik zasobności gleb w azot i potas.
Kupkówka pospolita znosi surowe zimy, natomiast nie toleruje wysokiego poziomu wód gruntowych i nadmiernych opadów.
Kupkówka pospolita – zastosowanie
Kupkówka pospolita należy do roślin pastewnych, dających wysokie plony siana. Zasiedla łąki i pastwiska. Wybiera tereny suche.
Oprócz uprawy na łąkach i pastwiskach, często stosuje się kupkówkę pospolitą w mieszankach polowych z motylkowatymi, szczególnie na glebach zasobnych w wapń.
Po skoszeniu szybko odrasta. Nie ma skłonności do wylegania. Roślina wykazuje wysoki współczynnik konkurencyjności, a nawet, w sprzyjających warunkach bywa agresywna. Kupkówka jest także odporna na udeptywanie.
Kupkówka pospolita w trawniku
Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata) uchodzi za chwast wysoce niepożądany na trawniku. Tworzy kępy odróżniające się od reszty traw kolorem i szerokością źdźbła.
Jest trudna do usunięcia mechanicznego ze względu na płytki, ale gęsty system korzeniowy sięgający 10-20 cm w głąb ziemi, lecz pojedyncze korzenie rośliny mogą dochodzić nawet do 1 m. Po zlikwidowaniu korzeni, należy uzupełniać ziemię w powstałych po kupkówce dołach i dosiewać trawnik.
Kupkówkę można na trawnikach zwalczać też chemicznie.
Wakacyjne wycieczki sprzyjają rozglądaniu się po barwnym i pachnącym świecie natury. Warto wiedzieć, że kupkówka pospolita rośnie tam, gdzie gleby są zasobne w azot i potas.