MFiPR: Programiści znajdą rozwiązania dla wyzwań klimatycznych miast

, , ,
Programiści znajdą rozwiązania dla wyzwań klimatycznych miastRuszył „Klimaton dla Miast” – pierwszy hackaton odpowiadający na wyzwania klimatyczne polskich miast. 48-godzinny maraton programowania został zorganizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Fundusz Rozwoju.

Aglomeracje zyskają rozwiązania „szyte na miarę”, a zespoły programistyczne powalczą o nagrodę – 30 000 zł w każdej z czterech kategorii wyzwań. Rywalizację otworzyli wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz prezes PFR Paweł Borys.

Tematyka „Klimatonu dla Miast” wprost wpisuje się w obecnie prowadzone w resorcie prace związane z aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej. Jednym z najważniejszych elementów w nowym dokumencie są aspekty środowiskowe i klimatyczne, zgodnie z nowymi kierunkami polityk na poziomie międzynarodowym i europejskim – mówił Waldemar Buda, sekretarz stanu w MFiPR.

WUF11 w Katowicach

Wiceszef resortu przypomniał, że „Klimaton dla Miast” jest ważnym etapem w zakresie wyboru rozwiązań i narzędzi, które będą następnie wdrażane w miastach. Najbliższe miesiące to jednocześnie finalny okres przygotowań do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), która odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach.

Organizacja WUF11 to ogromne wyróżnienie dla naszego kraju. W czerwcu do Polski przybędą politycy, eksperci, naukowcy oraz aktywiści i liderzy miejscy z całego świata. Katowice na pięć dni staną się centrum globalnej dyskusji o miastach i ich przyszłości. Liczymy, że „Klimaton dla Miast” da nam wzorcowe rozwiązania możliwe do wykorzystania także przez inne samorządy, nie tylko te biorące udział w hackatonie – podkreślał Waldemar Buda.

Cztery wyzwania hackatonu

Spośród 260 programistów, którzy zgłosili się do udziału w maratonie wybrano 130. Opracują oni rozwiązania dla czterech wyzwań wybranych w ramach konkursu przeprowadzonego dla samorządów, są to:

  • Gniezno: monitoring wody i odprowadzanych ścieków. Gniezno poszukuje rozwiązania, które pozwoli na wskazanie rozbieżności w zakresie bilansowania się ilości ścieków oddanych względem wody pobranej, a także wskaże potencjalne przyczyny rozbieżności i miejsc, w których one występują.
  • Rybnik: analiza mobilności w transporcie publicznym. Wyzwanie miasta dotyczy zaprojektowania narzędzia do wizualizacji danych, które pozwoli na analizę potoków pasażerskich, dzięki czemu będzie możliwa poprawa efektywności transportu publicznego.
  • Rzeszów: mapowanie zagrożeń klimatycznych. Rzeszów zgłosił wyzwanie, które obejmuje stworzenie mapy zagrożeń związanych z retencją wód oraz zanieczyszczeniem powietrza, która pozwoli na identyfikację obszarów szczególnie narażonych i ułatwi interwencję.
  • Wrocław: bezpiecznie do szkoły – zwiększenie aktywnej mobilności uczniów. Wyzwaniem Wrocławia jest zwiększenie liczby dzieci i młodzieży docierających do szkół w sposób aktywny: pieszo, rowerem czy hulajnogą, co pozwoli ograniczyć duży ruch samochodowy wokół szkół i pomoże budować dobre nawyki komunikacyjne.

Technologie cyfrowe wspierają ochronę klimatu

Wdrożenie technologii cyfrowych takich jak Sztuczna Inteligencja i Internet Rzeczy daje samorządom lokalnym duże szanse na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu. Przykłady takich rozwiązań są już obecne na polskim podwórku: Kraków dzięki innowacyjnemu systemowi zarządzania zużyciem mediów znacząco obniżył zapotrzebowanie na energię, z kolei wprowadzenie cyfrowego monitoringu poziomu rzek zmniejszyło ryzyko występowania powodzi w Przemyślu. Także aplikacje z ubiegłorocznego Hackathonu dla Miast organizowanego przez PFR i Centrum GovTech udowadniają, że język programowania jest świetną bronią przeciwko zmianom klimatu. Agregator Miejskiej Mobilności oparty o algorytmy uczenia maszynowego pomaga Świdnikowi lepiej planować zrównoważony transport publiczny, natomiast kalkulator kosztów wymiany pieców węglowych Stop Smog opracowany dla Zduńskiej Woli wspiera miasto w walce ze smogiem.

Źródło informacji: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ