Pierwsze efekty programu LIFE w regionie opolskim

Logo Opolskie z czystym powietrze i programu LIFE na tle Sudetów
© Michał Ratajszczak

Województwo opolskie, jako pierwszy region w Polsce, sięgnęło po europejskie środki z programu LIFE. Na ochronę powietrza w regionie opolski urząd marszałkowski otrzymał około 7 mln złotych. Dodatkowe 5 mln przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do tej pory w projekt zaangażowało się 43 beneficjentów i 8 partnerów.

W ramach projektu prowadzone są m.in. podyplomowe studia na Politechnice Opolskiej, których absolwenci, zatrudnieni w opolskich samorządach, będą prowadzili specjalistyczne doradztwo m.in. z zakresu doboru ekologicznych źródeł ciepła. Kolejnym etapem będzie baza informacji o stopniu zanieczyszczenia powietrza w regionie. Niewykluczone, że w jej tworzeniu udział wezmą partnerzy z czeskich samorządów.

Są już pierwsze efekty projektu. W gminach, gdzie działają eksperci programu, radykalnie zmniejszyła się liczba „kopciuchów”. Odnotowano także wyraźny spadek pyłów zawieszonych w powietrzu. Dzięki uprzejmości opolskiego urzędu marszałkowskiego w załączonym pliku przybliżamy dokładną genezę programu, jego założenia i pierwsze efekty. Zapraszamy do lektury, a także do odwiedzenia strony dedykowanej programowi LIFE w woj. opolskim.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *