Rekordowo niskie poziomy rzek wiosną. Od lat nie było tak źle!

poziom rzek
Greenpeace alarmuje: susze, wraz z postępowaniem kryzysu klimatycznego, będą coraz bardziej dotkliwe. Fot. Pixabay

Rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów, zima jest niezwykle sucha i bezśnieżna. Choć przedwiośnie kojarzy się nam z rozlewiskami, w tym roku rzeki mają rekordowo niski poziom wody. Eksperci alarmują, że już teraz w części kraju mamy suszę hydrologiczną. Greenpeace zebrał dane z marcowych pomiarów niektórych polskich rzek – tak źle nie było od lat. Jakie są prognozy poziomów rzek latem?

Zdjęcia satelitarne i dane IMGW-PIB pokazują, w jak złej sytuacji jesteśmy. Brak wody w rzekach  o tej porze roku to dopiero wstęp, przed niezwykle dotkliwą suszą, która może pogłębić się w lecie. Zimowa i wiosenna susza to oblicze kryzysu klimatycznego napędzanego przez spalanie węgla, gazu ziemnego i ropy. 

Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej  nie pozostawiają wątpliwości – w Polsce trwa susza. Aż połowa wszystkich stacji pomiarowych notuje niskie poziomy wody, a przepływ wody w większości rzek jest stanowczo poniżej normy. Przykładowo poziom Wisły na wysokości warszawskich Bulwarów spadł do niespotykanych o tej porze roku 58 cm. Zazwyczaj w marcu wynosi ponad 100 cm.


– Przedwiośnie w Polsce kojarzy się z obfitością wody. Tymczasem brak śniegu i deszczu w 2024 roku poskutkował wystąpieniem suszy hydrologicznej. To niespotykane o tej porze roku! W Narwiańskim i Biebrzańskim Parku Narodowym nie ma typowych wiosennych rozlewisk. Tak właśnie wygląda kryzys klimatyczny napędzany przez spalanie węgla, gazu ziemnego i ropy – powiedziała Aleksandra Wiktor z Greenpeace. 


Specjaliści ostrzegają, że od ponad dekady nie doświadczyliśmy tak suchego przedwiośnia. Zapowiadane na najbliższe dni skromne opady nie naprawią tej sytuacji – opady nie zdołają uzupełnić tak dużych niedoborów wody. Tak dramatyczna susza w okresie zimowym stanowi zagrożenie dla dzikiej przyrody, ludzi i rolnictwa. Z powodu niedoboru wody uprawy między innymi  ziemniaków, czy zbóż mogą być zagrożone. 

Stan rzek
Wykres stanu rzeki Biebrzy w cm w zestawieniu kilku lat Źródło grafiki: Greenpeace


Naukowcy zajmujący się badaniem klimatu od dawna zwracają uwagę na to, że susze, wraz z postępowaniem kryzysu klimatycznego, będą coraz bardziej dotkliwe. Złagodzenie skutków globalnego ocieplenia jest możliwe tylko przez odejście od spalania paliw kopalnych: węgla, gazu i ropy. To ostatni moment na to sprawiedliwą transformację energetyczną i intensywny rozwój odnawialnych źródeł energii.

Źródło: Greenpeace

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odpady w Nowej Gospodarce

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!