Renaturyzacja Odry, nowelizacja ustawy i wiceministra Urszula Zielińska

Wiceministra Urszula Zielińska o renaturyzacji Odry Źródło: MKiŚ
Wiceministra Urszula Zielińska o renaturyzacji Odry Źródło: MKiŚ

Nowelizacja ustawy o rewitalizacji Odry musi wejść w życie w tym roku – mówiła PAP wiceministra klimatu i środowiska Urszula Zielińska. Wiceministra wzięła we wtorek udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej renaturyzacji w dorzeczu Odry. Spotkanie odbyło się we Wrocławiu.

– Prowadzimy stały monitoring stanu Odry, a także podjęliśmy międzyresortowe działania, które doprowadzą do systemowej poprawy jakości wody w rzece. Musimy dołożyć wszelkich starań, by katastrofa na Odrze z roku 2022 już nigdy się nie powtórzyła – powiedziała Zielińska podczas konferencji.

Według podanych informacji resort klimatu i środowiska wykorzystuje wszelkie dostępne środki zaradcze, żeby ograniczyć możliwość toksycznego zakwitu „złotej algi” w Odrze. 

– Wyzwania na rzece Odrze wciąż są bardzo duże. Obecnie musimy pilnie przygotować co najmniej dwie nowelizacje prawa wodnego, a także przejrzeć wiele decyzji, które zostały wydane przez ostatnie lata i je naprawić – powiedziała wiceministra.

Podczas spotkania wiceministra Urszula Zielińska zwróciła uwagę, że zgodnie z danymi monitoringu, ogólny poziom zagrożenia związany ze „złotą algą” jest obecnie wysoki dla rzeki Odry, a warunki hydrologiczne nie są korzystne.

– Musimy dołożyć wszelkich starań, by katastrofa na Odrze z roku 2022 już nigdy się nie powtórzyła. Niestety to zagrożenie wciąż istnieje, bo sytuacja na Odrze jest dziś bardzo poważna – zaznaczyła w wypowiedzi.

Wiceministra mówiła także o działaniach interwencyjnych:

– Podejmujemy działania interwencyjne, na tu i teraz – takie jak m.in. stały monitoring Odry. Zespół Zarządzania Kryzysowego MKiŚ ws. sytuacji na rzece Odrze, który spotyka się przynajmniej raz w tygodniu, na bieżąco wypracowuje rekomendacje oraz wnioski w obszarze zapobiegania, a także przeciwdziałania powstałym zagrożeniom.

Wiceministra Urszula Zielińska podkreśliła, że oprócz działań interwencyjnych MKiŚ rozpoczęło także działania systemowe.

– Wspólnie z resortami infrastruktury, przemysłu, aktywów państwowych i MSWiA intensywnie pracujemy nad rozwiązaniem przyczyn problemu, którym jest zasolenie i zanieczyszczenie wód. Prowadzone są analizy nad możliwościami zwiększenia retencji przez zakłady przemysłowe zlokalizowane w dorzeczu Odry i realizacją inwestycji w odsalanie wód kopalnianych. Są to działania długofalowe, rozłożone w czasie, ale konieczne dla poprawy sytuacji – poinformowała.  

Zdaniem wiceministry można zauważyć korelację, polegającą na tym, że im mniej jest wody w rzece i im wolniej ona płynie tym szybszy jest rozwój algi

– Ta poważna zależność potwierdza, że renaturyzacja rzeki, przyspieszenie jej biegu jest absolutnie kluczowym wymogiem do tego, by Odrę z powrotem oczyścić i zwiększyć jej odporność, a w konsekwencji zmniejszyć ryzyko powtórzenia katastrofy ekologicznej jak w 2022 roku – zauważyła. 

Źródło: MKiŚ

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *