Starania na rzecz ochrony mokradeł w ramach Konwencji Ramsarskiej

Zdjęcie tytułowe

Spotkanie przedstawicieli 38 państw Konwencji Ramsarskiej przed zbliżającą się Konferencją COP-14 miało pozwolić na wypracowanie wspólnego zdania na temat ochrony obszarów mokradłowych.

Głównym tematem rozmów prowadzonych podczas wideokonferencji w dniach 26-29 kwietnia były możliwości ulepszenia funkcjonowania Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej w celu osiągnięcia większej skuteczności w informowaniu na temat mokradeł z obszaru Ramsar.

Ponadto debatowano nad efektami oraz planami na przyszłość projektów europejskich, takich jak MedWet czy Carpathian Wetland Initiative, służących na rzecz mokradeł. Uczestnicy serii spotkań zaprezentowali 30 planów i projektów, między innymi:

  • projekt rezolucji dotyczący ochrony, zarządzania i odtwarzania mokradeł jako rozwiązań opartych na przyrodzie w kontekście ochrony klimatu,
  • projekt rezolucji dotyczący wzmocnienia świadomości istnienia obszarów Ramsar wśród ludzi młodych,
  • projekt rezolucji dotyczący uwzględniania ochrony mokradeł w krajowych strategiach zrównoważonego rozwoju.

Konwencja Ramsarska to podpisany w 1971 roku układ zrzeszający 172 państwa. Ma on na celu promocję ochrony i rozsądnego użytkowania unikalnych terenów wodno-błotnych. Polska do grupy dołączyła w 1978 roku i od tego czasu zgłosiła do listy 19 krajowych mokradeł.

Zachęcamy do zapoznania się z folderem prezentującym polskie obszary Ramsar.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starania na rzecz ochrony mokradeł w ramach Konwencji Ramsarskiej | ekoetos.pl