22 czerwca przypada Światowy Dzień Lasów Deszczowych. To okazja, by uświadomić sobie, jak ważne dla człowieka i jego codziennego funkcjonowania są te złożone formacje leśne. Tak zwane „zielone płuca Ziemi” lub też „fabryki tlenu” to jedne z gwarantów swobodnego życia na naszej planecie.
W 2017 roku z inicjatywy Partnerstwa Lasów Deszczowych – organizacji propagującej działania mające na celu ochronę tych lasów i ich rdzennych mieszkańców – datę 22 czerwca ustanowiono Światowym Dniem Lasów Deszczowych. Corocznie obchodzone święto ma zwiększyć świadomość ludzi na temat istotnego wpływu tych terenów na życie człowieka na Ziemi.
Zielone płuca Ziemi
Lasy deszczowe to olbrzymie tereny dżungli pełnych wysokich drzew, charakteryzujące się częstym występowaniem opadów deszczu przez cały rok, a co za tym idzie – wysoką wilgotnością i ciepłym klimatem. Są to ekosystemy uważane za najstarsze na Ziemi. Występują nie tylko jako południowoamerykańska Amazonia, największy taki las na świecie, ale rosną także w Azji Południowej, Afryce i Australii.
Wielość drzew o ogromnych rozmiarach czyni z lasów deszczowych „płuca Ziemi” – 20% tlenu, którym oddychają ludzie na świecie pochodzi z tych terenów. Pochłaniają także olbrzymie ilości dwutlenku węgla. Lasy deszczowe stanowią schronienie dla około trzydziestu milionów gatunków roślin i zwierząt, a specyficzny klimat spowodował wykształcenie wielu wyjątkowych odmian, które występują tylko na tamtych obszarach.
Dla zdrowia ludzkości
Gwarancja bioróżnorodności gatunkowej hamuje także rozwój wszelkiego rodzaju patogenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Lasy deszczowe przez swoją złożoną strukturę zatrzymują ewentualny rozwój potencjalnych zagrożeń pandemicznych dla człowieka. Potencjalni nosiciele chorób są zabijani przez osobniki silniejsze od nich, przez co choroby nie mają szansy wyjścia poza obręb pierwotnych formacji leśnych.
Oprócz w pełni naturalnych funkcji lasów deszczowych jako producenta tlenu człowiek nauczył się również wydobywać z nich składniki leków, m.in. na białaczkę, malarię czy jaskrę.
WWF na rzecz ochrony lasów deszczowych
Dla ochrony tych skomplikowanych ekosystemów organizacje na całym świecie prowadzą inicjatywy hamujące degradację środowiska naturalnego przez przemysł czy nadmierne rolnictwo.
Jedną z nich jest Fundacja WWF, wspierająca ochronę lasu deszczowego Dawna Tenasserim znajdującego się w Azji Południowo-Wschodniej (sam las ma powierzchnię odpowiadającą niemalże 60% wielkości Polski). Fundacja finansuje monitorowanie terenów lasu i wspiera leśników usuwających pułapki na zagrożone gatunki zwierząt, zwłaszcza tygrysów występujących na tym obszarze.
Fundacja, poza wsparciem specjalistycznym, działa informacyjnie, uświadamiając społeczeństwo o konieczności ochrony lasów deszczowych już od najprostszych poziomów codzienności. Pomoc zagrożonym wycinkami terenom można nieść już przez ograniczenie spożycia produktów z eksploatowanych terenów (np. mięsa) czy wybór bardziej ekologicznych środków transportu ograniczających ślad węglowy.