Nowy program priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oferuje dofinansowanie do zakupu i montażu pompy ciepła w domu jednorodzinnym.
Uruchomiony końcem kwietnia program cieszy się dużym zainteresowaniem potencjalnych beneficjentów. Dotacje w przewidywanej wysokości od 7 do nawet 21 tys. złotych będą przyznawane właścicielom nowych domów jednorodzinnych. Akcja opiera się na jednej głównej zasadzie: „najpierw inwestycja – potem wypłata”.
CZYM JEST POMPA CIEPŁA?
Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to nowoczesne, proste i praktyczne w obsłudze źródło ogrzewania, a co najważniejsze: jest ekologiczne, bo zeroemisyjne, a nawet 75% energii jest pozyskiwane ze środowiska naturalnego.
Najnowsza propozycja resortu klimatu i środowiska oferuje dofinansowanie na powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła nie tylko do ogrzewania domu, ale też i w połączeniu z zapewnieniem ciepłej wody użytkowej.
EKOLOGICZNY PLAN NA OGRZEWANIE
W zależności od rodzaju zamontowanej pompy ciepła, będzie można ubiegać się o dotację pokrywającą 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, co przekłada się na wsparcie finansowe w wysokości od 7 do 21 tysięcy złotych. Na program „Moje Ciepło” przeznaczonych jest aż 600 mln złotych, a środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego związanego z UE.
Z dotacji NFOŚiGW będą mogły skorzystać osoby fizyczne będące właścicielami bądź współwłaścicielami nowych domków jednorodzinnych. Pod hasłem „nowe” należy rozumieć budynki, których budowa nie została jeszcze zakończona albo nie złożono wniosku o wydanie pozwolenia na ich użytkowanie.
Dopuszczalne jest ubieganie się o dotację w sytuacji, gdy złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie nowego domu, ale pod warunkiem, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku.
Więcej informacji na temat programu „Moje Ciepło” znajduje się na dedykowanej stronie mojecieplo.gov.pl.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska