Veolia Energia Poznań i Beyond.pl rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych zlokalizowanych w Poznaniu.
Celem podpisanego przez spółki listu intencyjnego jest analiza możliwości wykorzystania energii cieplnej generowanej przez pracujące w centrach danych urządzenia do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Innowacyjne rozwiązanie będzie źródłem niskoemisyjnego ciepła dla mieszkańców Poznania, zmniejszy wykorzystanie paliw kopalnych i poprawi efektywność energetyczną miejskiego systemu ciepłowniczego – podał dostawcą usług przetwarzania danych Beyond.pl .
Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl. Ciepło odzyskane z serwerowni
Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl zakłada odzysk ciepła generowanego przez serwery pracujące w centrach danych, ze szczególnym naciskiem na nowoczesne rozwiązania dedykowane sztucznej inteligencji. W ramach inicjatywy, planowana jest budowa oraz eksploatacja zaawansowanej instalacji do odzysku ciepła odpadowego będącego ubocznym produktem przetwarzania danych. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach.
Odzyskane ciepło będzie źródłem niskoemisyjnej energii dla budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych w stolicy Wielkopolski. W efekcie współpracy Veolii i Beyond.pl może powstać nowe źródło ciepła w południowo-wschodniej części Poznania, którego moc w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. Pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. Inicjatywa wzmocni również bezpieczeństwo Poznania i regionu w zakresie dostaw ciepła, które w procesie produkcji nie wykorzystuje paliw kopalnych. To pierwsza inicjatywa odzysku ciepła w Polsce pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali.
Celem dekarbonizacja
– Wprowadzamy rozwiązania pozwalające na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, regenerację zasobów i dekarbonizację gospodarki – dotyczy to nie tylko naszych własnych aktywów, ale także naszych partnerów, w tym miast oraz przemysłu. Stawiamy na realne działania w zakresie ochrony środowiska, takie jak rozpoczynająca się współpraca Veolii i Beyond.pl przy realizacji projektu, który przyniesie pozytywne efekty ekologiczne i społeczne dla mieszkańców Poznania- podkreślił Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.
– Wykorzystanie w naszych instalacjach ciepła odpadowego, które jest ubocznym produktem przetwarzania danych, przyczyni się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Oznacza to, że poznańska sieć ciepłownicza będzie w większym stopniu zasilana dzięki zielonej energii – dodał Luiz Hanania
Serwery ekstremalnej gęstości
Uruchomienie projektu jest możliwe z uwagi na plan rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW, która jest dedykowana pod infrastrukturę IT najnowszej generacji obsługującą potrzeby sztucznej inteligencji. Wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów ekstremalnej gęstości (do 132 kW na pojedynczą szafę serwerową) oraz jego ilość są kluczowe dla zabezpieczenia produkcji ciepła w skali odpowiedniej dla potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej.
– Dzięki podejmowanym inicjatywom i inwestycjom Beyond.pl jest dziś jednym z najbardziej niskoemisyjnych dostawców usług centrodanowych w kraju oraz regionie. Wykorzystujemy w 100% energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wdrażamy realne działania, które łączą najwyższej jakości bezpieczeństwo data centers z dbałością o zasoby i środowisko naturalne.
Współpraca Beyond.pl i Veolia Energia Poznań w zakresie odzysku ciepła to unikalny w skali regionu projekt i ambitny krok propagujący działania dekarbonizacyjne w Polsce, który w wymierny sposób wesprze mieszkańców Poznania – dodaje Wojciech Stramski, Prezes Zarządu Beyond.pl.
Ciepło będące produktem ubocznym przetwarzania danych może stać się już w najbliższej przyszłości ważną częścią ogólnych dostaw niskoemisyjnego ciepła. Projekty odzysku ciepła odpadowego są w pełni zgodne z celami zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej określonymi przez Unię Europejską.