Co dalej z Puszczą Białowieską? Minister klimatu mówi o tzw. konstytucji

Puszcza Białowieska
Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej

W piątek zakończyła się tygodniowa misja delegacji UNESCO w Polsce, dotycząca Puszczy Białowieskiej. W sobotę minister klimatu Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w ciągu najbliższych tygodni będą pokazane założenia ustawy, tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej.

Puszcza Białowieska to jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, które domaga się od naszego kraju zintegrowanego planu zarządzania, o co wniosło w rekomendacjach wobec Polski już w 2018 r. Wcześniej, po wprowadzeniu przez rząd PiS zwiększenia cięć w puszczy, tłumaczonej walką z gradacją kornika-drukarza, pojawiały się informacje o tym, że UNESCO może odebrać puszczy status obiektu światowego dziedzictwa albo przenieść na listę dziedzictwa w zagrożeniu.

Do sprawy odniosła się Minister Hennig-Kloska, która wzięła w sobotę udział w konwencji wyborczej Trzeciej Drogi w Białymstoku. Wyjaśniała, że tzw. konstytucja będzie ustawą kompleksowo porządkującą różne kwestie związane z zarządzaniem puszczą.

„Konstytucja dla puszczy się pisze. Ona również jest związana z tym zintegrowanym planem. To jest niezwykle ważny element naszej pracy w dziale środowisko. (…) Wierzę, że w parę tygodni będziemy w stanie pokazać jakieś konkretne założenia naszej ustawy, która będzie konstytucją dla Puszczy Białowieskiej” – zapowiedziała Minister Hennig-Kloska.

Taki zintegrowany plan musi mieć każdy obiekt światowego dziedzictwa, a Puszcza Białowieska do tej pory go nie posiada. Do tej pory Instytut Ochrony Środowiska-PIB prowadził prace nad tym dokumentem przez 2 lata, na zlecenie poprzednich władz ministerstwa klimatu, lecz zakończyły się one w grudniu 2023 r. Obecne władze ministerstwa pracują jeszcze nad tym dokumentem w spornych miejscach, jak np. kwestie dotyczące stref ochronnych czy spraw przeciwpożarowych.

„Wczoraj zrobiliśmy taki dzień podsumowań, przekazaliśmy również naszym gościom taką roboczą, draftową wersję zintegrowanego planu zarządzania tym dziedzictwem narodowym, które mamy w Puszczy Białowieskiej. To była jedna z rekomendacji (UNESCO) z 2018 r. Ona wymaga jeszcze dopracowania. Teraz czekamy na zwrotne rekomendacje, byśmy mogli tak zabezpieczyć nasze dziedzictwo przyrodnicze z Puszczy Białowieskiej, by z jednej strony mogło funkcjonować tam wojsko, armia, byśmy mogli zapewniać Polkom i Polakom bezpieczeństwo, (…) ale z drugiej strony, by zmniejszyć oddziaływanie na zwierzęta, środowisko, które tam mamy” – powiedziała Hennig-Kloska.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *