Dla opolskiej młodzieży woda bez tajemnic

Zdjęcie tytułowe

Na zamku w Mosznej podsumowano trzyletni program edukacyjny pod nazwą „Bioróżnorodność Opolszczyzny w ujęciu wodnym, czyli H2O dla BIO”, do którego w ciągu trzech lat przystąpiło 25 szkół z terenu województwa opolskiego.

Organizatorem projektu był Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji w Opolu. Jego dyrektor, Lesław Tomczak, w rozmowie z naszym portalem przypomniał, że to już drugie tego typu działanie prowadzone przez RZPWE.

Pierwszy projekt związany z bioróżnorodnością naszego regionu poświęcony był żyjącym w województwie opolskim ptakom. Drugi projekt, czyli H2O dla Bio, to szeroko rozumiana rola wody dla naszego regionu i planety. W ciągu trzech lat, dzięki wsparciu z Unii Europejskiej w wysokości trzech milionów złotych, nie tylko przybliżyliśmy uczniom kwestie związane ze znaczeniem wody dla przyrody, ale i stosowane przez ludzi sposoby na jej pozyskanie, magazynowanie oraz wykorzystanie chociażby w młynach wodnych. Podczas lekcji, spotkań i różnego rodzaju eventów, dzieci mogły na własne oczy przekonać się, że nawet takie zwierzątko jak żmija potrzebuje wody, a dzięki przygotowanym w ramach projektu pomocom naukowym, mogły zobaczyć czy wręcz dotknąć działających modeli urządzeń wodnych” – wyliczał dyrektor Tomczak.

Realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 program adresowany był do wszystkich mieszkańców Opolszczyzny. Szkoły, które do niego przystąpiły uczestniczyły w szeregu aktywności projektowych, np. warsztatach edukacyjnych, zielonych szkołach, festiwalach ekologicznych pn. Dni Wody, konferencjach i seminariach wyjazdowych dla nauczycieli. Odbyło się wiele konkursów o tematyce ekologicznej, a liczna grupa laureatów została nagrodzona podczas dzisiejszego eventu.

moszna bioroznorodnosc dla opolszczyzny w ujeciu wodnym 1 | ekoetos.pl
© EkoEtos

W ramach projektu powstał pierwszy na Opolszczyźnie edukacyjny plac wodny pn. „Moc Żywiołu-Woda” przy ul. Dubois 36 w Opolu oraz zewnętrzna ścieżka edukacyjna wokół Ośrodka Szkoleniowego w Niwkach przy ul. Wiejskiej 17. Trwający event jest podsumowaniem wszystkich aktywności projektowych i wyrażeniem wdzięczności wszystkim uczestnikom” – podkreślał dyrektor RZPWE.

Podczas podsumowania programu, znalazł się także czas na wręczenie pamiątkowych dyplomów i zrobienie wspólnych fotografii uczestnikom. Portal EkoEtos przyłącza się do gratulacji i życzy zespołowi RZPWE w Opolu kolejnych tak udanych pomysłów i zrealizowanych projektów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dla opolskiej młodzieży woda bez tajemnic | ekoetos.pl