W ostatnich dniach opinię publiczną obiegło bulwersujące doniesienie o śmierci młodej wilczycy, która zginęła po złapaniu we wnyki. Z tego powodu wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała niezwłocznie spotkał się z przedstawicielami Komendy Głównej Policji, Centralnego Azylu dla Zwierząt i Polskiego Związku Łowieckiego.
Kłusownictwo uległo nasileniu w ostatnim czasie, a śmierć zwierząt mająca miejsce w ogromnym cierpieniu bulwersuje szczególnie. Dodatkowy wymiar ma fakt, jeśli giną zwierzęta będące pod ochroną, jak np. żubr postrzelony przez kłusownika i konający w męczarniach, czy wilk we wnykach.
Śmierć wilka przywiązanego do drzewa
Śmierć wilka miała miejsce w okolicy rezerwatu przyrody Ławice Kiełpińskie w gminie Łomianki. 26 lutego 2024 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wpłynęła informacja o znalezieniu martwej wilczycy przywiązanej do drzewa. Zaraz po zgłoszeniu pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie udali się na miejsce, gdzie okazało się, że we wnyki zastawione najprawdopodobniej na dziki wpadła młoda wilczyca, w wieku około 10 miesięcy.
Wilczyca, próbując się uwolnić, podgryzła znajdujące się w jej zasięgu pnie drzew i gałęzie, a także wydrapała ziemię wokół. Walcząc o życie, okręciła się wokół pni drzew, zacieśniając pętlę na swojej szyi, a w konsekwencji się udusiła. Zwierzę umierało w ogromnych męczarniach.
Na miejsce przybyli biegli, którzy ustalili, że do zdarzenia doszło najprawdopodobniej 24 lutego 2024 r. W pobliżu znaleziono 6 podobnych wnyków z metalowej linki, a w jednym z nich znajdowały się pozostałości po dziku.

Reakcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Po informacji o śmierci wilczycy konającej we wnykach, 28 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie z udziałem wiceministra Mikołaja Dorożały. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Komendanta Głównego Policji oraz Centralnego Azylu dla Zwierząt.
Celem zwołanego spotkania było wypracowanie i wdrożenie w trybie natychmiastowym rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie różnym formom kłusownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem wnykarstwa, które w ostatnim czasie uległo nasileniu.
Zapowiedziano mające nastąpić w najbliższym czasie intensywne, skoordynowane działania Ministra Klimatu i Środowiska, Policji, Polskiego Związku Łowieckiego oraz Straży Leśnej, których celem będzie aktywna walkę z kłusownictwem.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zwraca się z prośbą o niezwłoczne zgłaszanie przypadków kłusownictwa do właściwych jednostek Policji i/lub Straży Miejskiej.
Dziękuję za komentarz. Chyba trochę ich tu dużo. Z zasady mają ułatwiać czytanie i poprawiać widoczność strony w przeglądarce.