Rewolucja w modzie – co znaczy idea cyrkularności?

Zdjęcie tytułowe

Jeszcze do niedawna zakupy odzieży w secondhandzie wprowadzały w zakłopotanie. Mimo dotychczasowych prób kreowania mody na ubrania z drugiej ręki ciągle brakowało nam odwagi, przebojowości, aby je założyć. Teraz nastąpił przełom. Zmiana filozofii myślenia, świadomości. Nowy eko-trend zrewolucjonizował modę, równocześnie otwierając nas na szersze myślenie. Na czym polega moda cyrkularna? Z czego wynika?

Wysokie emisje dwutlenku węgla do atmosfery, globalne ocieplenie, wyczerpywanie się zasobów naturalnych oraz nadprodukcja śmieci zmuszają do obliczeń i refleksji. Z 36 mln ton odpadów wytwarzanych każdego roku w Europie odzyskuje się tylko 8 mln ton. Na pustyni Atakama w Chile składowanych jest co roku ok. 39 tys. ton używanej i niesprzedanej odzieży. Kończące życie, wyrzucane ubrania to ogromne zagrożenie dla środowiska, duży problem, a zarazem wyzwanie. Na ratunek przychodzi moda cyrkularna. Znana brytyjska projektantka mody Stella McCartney powiedziała: „Przyszłością mody jest cyrkulacja. Musi być”.

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Moda cyrkularna dla świadomych konsumentów

Czasy używania odzieży pod hasłem „załóż i wyrzuć” właśnie się kończą. Jesteśmy pokoleniem świadomych konsumentów, gotowych wybierać dobro natury. Idea cyrkularności pojawia się w całej gospodarce. Pozostawanie w obiegu przedmiotów i materiałów stało się priorytetem. „Nie wyrzucaj-naprawiaj” dotyczy zarówno elektroniki, jak i wszelkich przedmiotów. Mamy świadomość zalewu odpadami, śladu węglowego oraz innych kosztów produkcji i rozkładu lub magazynowania pozostałości.

Moda cyrkularna to przeciwdziałanie kupowaniu wciąż nowych ubrań zazwyczaj słabej jakości, produkowanych bez poszanowania środowiska naturalnego i praw pracowniczych. To coś więcej niż zwracanie uwagi na przyszły recykling. To zamiana linearnego kupna-użycia-wysypiska na obieg-cyrkulację odzieży. Ubrania w modzie cyrkularnej mają trwać w obiegu zamkniętym. W całości lub fragmentach znajdują nowych właścicieli. Są odświeżane i przerabiane. Projektowanie zgodnie z zasadami mody cyrkularnej pozwala na ponowne wykorzystanie raz użytych materiałów.

Źródło: https://pixabay.com/pl/

Butik cyrkularny – nowy model biznesu

Razem z modą cyrkularną pojawiły się butiki cyrkularne, które powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Zapoczątkował je start-up o nazwie „Ubrania do oddania”. Szlachetna idea łączy modę cyrkularną, czyli poniekąd ochronę środowiska, z przekazywaniem środków na organizacje charytatywne. Niezniszczone i zapakowane ubrania oddaje się kurierowi bez ponoszenia żadnych kosztów. Odzież trafia do „Ubrań do oddania”, a następnie jest segregowana, odświeżana i kierowana do butików cyrkularnych. Przekazujący odzież wybiera z listy organizację, którą chce wesprzeć. Po zważeniu ubrań, ich masa przeliczana jest na środki pieniężne zasilające konto, wskazanej przez ofiarodawcę organizacji.

Butiki cyrkularne zupełnie nie przypominają tzw. lumpeksów. Czyste, pachnące ubrania wyeksponowane są w pięknych, przestronnych sklepach znajdujących się często w popularnych galeriach handlowych. Odzież można nabyć za naprawdę symboliczne pieniądze.

Przed kolejnymi zakupami odzieży warto uzmysłowić sobie, że Według Organizacji Narodów Zjednoczonych, do wyprodukowania pary jeansów potrzeba ok. 7,5 tys. litrów wody. Nikomu nie potrzeba tłumaczyć co zużycie wody oznacza dla naszej planety. Może nie każdy w tym momencie da się przekonać walorom mody cyrkularnej, ale i tak według prognoz do 2029 r. rynek odzieży używanej ma być większy od tej kupowanej w sieciówkach.

Komentarze

  • Nie miałam pojęcia, że coś takiego jak Butiki Cyrkularne w ogóle istnieją?
    A to FAKT!

    IDEALNIE DLA ROZEPCHANYCH SZAF! …a przy okazji można zrobić coś dla świata!
    Świetny odkrywczy ( przynajmniej dla mnie) artykuł!
    Dziękuję

  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *