Jerzyki mogą liczyć na nowy dom – miasto pomaga

Pracownik Nadleśnictwa stojący na Rynku w Jarosławiu i trzymający budki dla jerzyków
© Urząd Miasta Jarosławia

Kolejne miasta postanawiają dołożyć swoją cegiełkę w wyścigu o lepsze jutro i ekologiczny, zrównoważony świat. W Jarosławiu (woj. podkarpackie) zawiśnie kilkadziesiąt budek lęgowych dla jerzyków.

Jerzyk to wędrowny ptak, którego w Polsce możemy spotkać zarówno w metropoliach, jak i w spokojnych wsiach. Ptaki te potrafią spędzić w locie nawet 10 miesięcy, ale potrzebują również miejsca na złożenie jaj i odchowanie piskląt. I właśnie w tym momencie z pomocą przyszło Nadleśnictwo Jarosław, które zamówiło budki w warsztatach terapii zajęciowej. Nowe domki dla jerzyków zawisną między innymi na szkolnych budynkach.

JERZYKI W WALCE Z KOMARAMI

Jerzyki niezwykle pomagają w walce z plagą komarów. Te niepozorne ptaki, które często są mylone z jaskółkami, potrafią zjeść do kilkunastu tysięcy owadów w ciągu doby. „Akcja Jerzyk” ma pomóc w odbudowie populacji tego pożytecznego gatunku ptaków. Budki lęgowe zapewnią im bezpieczeństwo i spokojne miejsce, w którym będą mogły wysiadywać jaja.

Jerzyki zakładają gniazda w różnych miejscach – mogą to być kościoły, dziuple, domy bądź place budowy. Niepewne i narażone siedlisko skutkuje utratą piskląt, dlatego tak istotne jest, aby zapewnić im odpowiednie miejsca lęgowe i doraźnie przyczynić się do zwiększenia się liczebności tych pożytecznych ptaków.

Źródło: Urząd Miasta Jarosławia

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *