Już dzisiaj Wielka Debata o przyszłości rolnictwa na Kanale Zero – Rolnicy kontra Zielony Ład

Zdjęcie tytułowe
Źródło: Youtube Kanał Zero

Już dziś (wtorek 21.022024) o godzinie 20:00 na YouTube’owym „Kanale Zero”, założonym przez Krzysztofa Stanowskiego odbędzie się kluczowa debata poświęcona przyszłości rolnictwa, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z Zielonym Ładem i sytuacją na granicy z Ukrainą. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi na jednej platformie ekspertów i przedstawicieli świata rolnictwa, w tym:

  • Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który pełnił funkcję ministra rolnictwa w latach 2018-2020,
  • Michała Kołodziejczaka, obecnego sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa,
  • Agnieszkę Beger, właścicielkę gospodarstwa rolnego i pracownicę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
  • Prof. Adama Niewiadomskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, eksperta w dziedzinie rolnictwa i ekonomii rolniczej,
  • Jarosława Malczewskiego, prezesa Polskiej Grupy Mleczarskiej, reprezentującego przemysł mleczarski,
  • oraz sześciu rolników – ludzi pracy, których zaproszono do udziału w debacie podczas trwających protestów.

Rolnicy z Polski i innych krajów europejskich protestują przeciwko Zielonemu Ładowi, pakietowi ustaw proponowanemu przez Unię Europejską mającemu na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wśród regulacji znajdują się znaczące zmiany dotyczące rolnictwa, m.in. zwiększenie ekologicznej produkcji rolnej, zmniejszenie emisyjności oraz ograniczenie stosowania środków ochrony roślin i nawozów. Jednak to, co budzi największe kontrowersje, to wymóg ugorowania co najmniej 10% gruntów oraz niekontrolowany napływ tanich produktów rolnych z Ukrainy, które nie podlegają unijnym restrykcjom​​​​.

Więcej o Zielonym Ładzie pisaliśmy tutaj: „Europejski Zielony Ład – co to takiego i dlaczego wywołuje protesty rolników?

W kontekście rosnących protestów rolniczych, debata ta może stanowić platformę do dyskusji o przyszłości polskiego rolnictwa w obliczu wyzwań ekologicznych i ekonomicznych stawianych przez Zielony Ład oraz sytuację na granicy z Ukrainą. Czy możliwe jest znalezienie kompromisu między potrzebą ochrony środowiska, a ochroną interesów rolników?

To wydarzenie podkreśla rolę nowych mediów, takich jak Kanał Zero, w podejmowaniu ważnych społecznie tematów i umożliwianiu otwartej dyskusji na tematy, które często są pomijane przez tradycyjne kanały informacyjne. Zapraszamy do śledzenia debaty i uczestnictwa w tworzeniu dialogu o przyszłości rolnictwa w Polsce.

Link do debaty: WIELKA DEBATA O ROLNIKACH: BEGER, KOŁODZIEJCZAK, ARDANOWSKI, NIEWIADOMSKI, MALCZEWSKI – YouTube

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *