Naukowcy UMB zbadają wpływ powietrza na choroby serca

,
Naukowcy UMB zbadają wpływ powietrza na choroby sercaKlinika Kardiologii Inwazyjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z naukowcami z kilku uczelni partnerskich podejmą badania nad wpływem zanieczyszczeń powietrza na choroby sercowo-naczyniowe u mieszkańców wschodniej części Polski.

Dr Łukasz Kuźma, kierownik projektu, zwrócił uwagę na niewielką liczbę badań z obszarów o niskim poziomie zanieczyszczeń i konieczność przeanalizowania związku między zanieczyszczeniem powietrza a chorobami układu krążenia w Polsce Wschodniej.

Jak podkreśla UM w Białymstoku, będzie to pierwsze w Polsce badanie dotyczące wpływu tego typu zanieczyszczeń na zdrowie człowieka o takiej skali. Przeanalizowanych zostanie ponad 4 mld zmiennych, które mają wpływ na ryzyko blisko miliona zgonów oraz miliona hospitalizacji.

Projekt będzie finansowany przez Narodowe Centrum Nauki, a jego realizacja jest przewidziana na lata 2022-25. Badania zostaną przeprowadzone w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Źródło informacji: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ