Łabędzie krzykliwe, żurawie, jelenie, orły bieliki — to tylko część zwierząt, jakie możemy usłyszeć w najnowszym spocie reklamowym, opublikowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Promuje on powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, który dołączy do 23 już istniejących tego typu obiektów w Polsce.
Premiera spotu kinowego i telewizyjnego odbyła się podczas konferencji prasowej, na której obecna była ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski oraz prezeska NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak. W trakcie spotkania poinformowano również, jaki jest aktualny stan projektu utworzenia nowego parku narodowego.
Co jest wyjątkowego w parkach narodowych?
Są to obszary wyróżniające się nieprzeciętną wartością przyrodniczą, naukową, krajobrazową lub kulturową. Ich teren cechuje się naturalnym lub bardzo zbliżonym do naturalnego stanem i jest objęty ochroną prawną.
W odróżnieniu od parków krajobrazowych, parki narodowe są najczęściej niezamieszkałe, charakteryzuje je ograniczona infrastruktura oraz minimalny wpływ człowieka na krajobraz i przyrodę.
Dlaczego Dolina Dolnej Odry?
Obszar Międzyodrza jest unikalny ze względu na obecność licznych torfowisk, rozlewisk, podmokłych łąk, plątanin kanałów, a także jezior. Krajobraz ten sprzyja rozwojowi siedlisk wielu gatunków ptaków, w tym zagrożonych wyginięciem. Na terenie Doliny Dolnej Odry można spotkać również innych przedstawicieli fauny, takich jak: bobry, rzęsorki rzeczki czy jelenie. Duża wilgotność terenu sprawia, że występuje na nim duża różnorodność roślin wodnych.
Powody powstania parku narodowego
Poza zwróceniem uwagi na walory przyrodnicze Doliny Dolnej Odry i ich ochroną, powstanie parku narodowego na tym terenie zainicjuje rozwój gospodarczy regionu, poprzez utworzenie nowych miejsc pracy oraz zwiększenie potencjału turystycznego. Wyznaczenie szlaków, wskazanie miejsc biwakowych oraz powstanie kładek, przystań i wież widokowych najpewniej przyciągnie rzesze odwiedzających.
Co ważne, stworzenie parku narodowego będzie sfinansowane ze środków budżetu państwa. Fundusze na jego funkcjonowanie w późniejszym czasie również mają pochodzić z tego źródła. Dodatkowym wsparciem finansowym będzie najprawdopodobniej bieżąca działalność instytucji oraz dofinansowania, pochodzące z UE, WFOŚiGW, NFOŚiGW i funduszu leśnego.
Co stoi na przeszkodzie?
Głównym czynnikiem, który może opóźnić powstanie Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry, są obawy lokalnych społeczności. Cały czas trwają również rozmowy z samorządowcami czterech gmin, na których terenie ma rozciągać się obszar chroniony. Bowiem do podjęcia decyzji o utworzeniu nowego parku narodowego nie wystarczą debaty naukowców i polityków, zajmujących stanowiska na szczeblu krajowym.
Konieczne jest wypracowanie kompromisu, łączącego potrzeby miejscowej ludności wraz z zamierzeniami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ostateczna decyzja o powstaniu Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry zostanie podjęta po porozumieniu wszystkich stron, jednak wiceminister klimatu i środowiska, Mikołaj Dorożała, twierdzi, że dojdzie do niego już w przyszłym roku.
Rola kampanii informacyjnej
Dzisiaj zaczynamy ogólnopolskie działania informacyjne, które odpowiadają przede wszystkim na pytania zadawane w regionie czterech gmin, na których terenie planowane jest powstanie parku — powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji prasowej, obywającej się 8 listopada 2024 roku. Zatem celem kampanii informacyjnej, w skład której wchodzi wyemitowanie spotu telewizyjnego i kinowego, jest praktykowanie nowoczesnej edukacji środowiskowej. Działania te mają popularyzować ochronę przyrody i sprawić, aby wieść o powstaniu nowego parku narodowego, dotarła do jak największej liczby ludzi.