System SENT: nowe zasady przewozu odpadów przez Polskę

, , , ,
System SENT: nowe zasady przewozu odpadów przez PolskęOd dzisiaj wszystkie odpady przywożone do Polski oraz przewożone tranzytem przez nasz kraj podlegają rejestracji w Systemie SENT. Jak poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, odpowiednie zapisy zostały już zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 stycznia 2022 r.

„Oznacza to, że każdy przywóz odpadów do Polski, oraz przewóz odpadów przez terytorium Polski transportem drogowym oraz kolejowym musi zostać zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów (SENT) prowadzonym przez Krajową Administrację Skarbową” – wyjaśnia GIOŚ.

Rejestracji podlegają wszystkie rodzaje odpadów, również te, które pojawiają się w zielonym wykazie i których przewóz nie wymaga pozwoleń wydanych przez GIOŚ. Wyjątek stanowią odpady z „zielonej listy” o masie nie większej niż 20 kg, których przewozu nie trzeba rejestrować.

gios system sent odpady • ekoetos.pl
© Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Podmioty zobowiązane do dokonania zgłoszenia muszą zarejestrować się na elektronicznej platformie PUESC Ministerstwa Finansów.

Źródło informacji: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Udostępnij artykuł:
FacebookTwitterEmail

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ