Bądź eko i wymieniaj odpady na nagrody

Bądź eko i wymieniaj odpady na nagrody

Prawidłowo segregowane odpady stają się cennym surowcem, który można ponownie wykorzystać. Z okazji Światowego Dnia Ziemi w całej Polsce organizowane są różne akcje proekologiczne, a wiele z nich skupia się właśnie na odpadach. Co należy zrobić, żeby otrzymać za nie nagrodę?

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji na całym świecie organizowane są liczne wydarzenia, które mają na celu promowanie proekologicznych zachowań. Również w Polsce ciekawych akcji nie brakuje, a część z nich zwraca uwagę na ważną rolę odpadów.

Dlaczego segregacja odpadów jest tak ważna?

Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych to szereg korzyści, nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla społeczeństwa. Materiały typu plastik, szkło czy papier to cenne surowce, które można wielokrotnie wykorzystywać do produkcji przedmiotów oraz energii.

W wielu polskich miastach organizowane są obecnie akcje, podczas których za przyniesione odpady można otrzymać nagrody.

Bądź EKO w Białymstoku

W Białymstoku organizowane jest wydarzenie „Bądź EKO na co dzień”. Za przyniesione odpady można otrzymać sadzonki drzew sosny, świerka, dębu, olszy i brzozy lub krzewów takich jak bukszpan, mahonia, berberys, pigwowiec, ligustr i żywotnik.

Akcja odbędzie się 23 kwietnia (w godz. 11:00-17:00) w centrum handlowym Atrium Biała. Za odpowiednią ilość przekazanych odpadów można otrzymać do 4 sadzonek, a dokładniej:

 • 1 sadzonka za 10-20 butelek, 20-30 nakrętek albo 1-3 kg makulatury;
 • 2 sadzonki za 21-30 butelek, 31-60 nakrętek albo 3-5 kg makulatury;
 • 3 sadzonki za 31-40 butelek, 61-100 nakrętek albo 5-7 kg makulatury;
 • 4 sadzonki za ponad 40 butelek, ponad 100 nakrętek albo ponad 7 kg makulatury.

Dostań drzewko w Trójmieście

W ramach akcji „Drzewko za surowce wtórne” mieszkańcy Trójmiasta, którzy przyniosą odpady również mogą liczyć na otrzymanie sadzonek drzew i krzewów. 23 kwietnia wydarzenie będzie się odbywać w czterech lokalizacjach. W godzinach od 10:00 do 13:00 w Galerii Przymorze (Gdańsk), Galerii Klif (Gdynia) i Galerii Szperk (Gdynia Kosakowo) oraz w godzinach od 10:00 do 18:00 w Parku Handlowym Matarnia (Gdańsk).

Aby otrzymać sadzonkę drzewka, należy przynieść 5 kg makulatury lub zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Ponadto będzie prowadzona zbiórka plastikowych nakrętek, które zostaną przekazane jednej z pomorskich fundacji.

sadzonki za odpady 1 | ekoetos.pl

Kulturalne wypady w Gorzowie

W Gorzowie Wielkopolskim organizowane jest wydarzenie „Wymień Odpady na Kulturalne Wypady”. 23 kwietnia w godzinach od 10:00 do 15:00 na Bulwarze Zachodnim nad Wartą odbędzie się piknik, w trakcie którego mieszkańcy będą mogli wymienić odpady na bilety na imprezę kulturalną, sportową lub do lokalu gastronomicznego. Aby otrzymać bilet, należy dostarczyć:

 • 1 sztukę dużego albo 3 sztuki małego sprzętu RTV/AGD; lub
 • 5 kg makulatury; albo
 • 10 butelek plastikowych bądź puszek aluminiowych.

Less waste we Wrocławiu

Wrocławianie także będą mogli wymienić odpady na zielone nagrody w postaci sadzonek, a przy okazji wziąć udział w warsztatach less waste. Wydarzenie odbędzie się w Magnolia Park 23 kwietnia w godzinach 10:00-18:00. Aby otrzymać jedną sadzonkę drzewa lub kwiatu należy spełnić jeden z poniższych wymogów ilościowych:

 • 10 plastikowych lub szklanych butelek,
 • 10 żarówek,
 • 20 baterii,
 • 30 plastikowych nakrętek od butelek,
 • dwa małe elektroodpady (do 5 kg każdy – cięższe nie zostaną przyjęte).

Jelenia Góra rozdaje lawendę

Władze Jeleniej Góry z związku ze Światowym Dniem Ziemi zorganizowały kilkudniową akcję sprzątania terenów miasta. Dodatkowo w sobotę, 23 kwietnia, przy ul. Kiepury (pętla autobusowa) będzie się odbywać zbiórka mobilnego PSZOK-u. Za przyniesione elektroodpady mieszkańcy otrzymają sadzonkę lawendy.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *