Bon energetyczny 2024. Czy złagodzi skutki odmrożenia cen energii?

Zdjęcie tytułowe

Rząd podjął decyzję o odmrożeniu cen energii w drugim półroczu 2024 roku. Oznacza to wzrost rachunków za prąd, ponieważ z dniem 1 lipca przestaną obowiązywać maksymalne ceny na poziomie tych z lat ubiegłych. Aby jednak zminimalizować negatywne skutki dla mniej zamożnych gospodarstw domowych, zostanie wprowadzony tzw. bon energetyczny. Na czym polega to rozwiązanie i kto będzie mógł z niego skorzystać?

Dlaczego jest konieczne wprowadzenie bonu energetycznego?

Maksymalne ceny prądu w pierwszym półroczu 2024 roku, a wcześniej przez cały 2023 rok, były zamrożone na poziomie z roku 2022 na mocy ustawy. Dzięki temu gospodarstwa domowe nie odczuły efektów trudnej sytuacji na rynku energetycznym, spowodowanej wysoką inflacją, wojną w Ukrainie czy pandemią koronawirusa.

Było to jednak ogromne obciążenie dla budżetu państwa, z którego pokrywano różnicę w cenie. Stąd decyzja o zakończeniu takiego wsparcia dla odbiorców. Wybrano moment, gdy sytuacja gospodarcza uległa poprawie, o czym świadczy najniższa od pięciu lat inflacja. Dzięki temu odbiorcy odczują wzrost cen energii mniej dotkliwie.

Odmrożenie cen energii w drugiej połowie 2024 roku wciąż jednak może stanowić problem dla uboższych gospodarstw. To z myślą o nich rząd wprowadza bon energetyczny. Wkrótce ruszą prace nad tym projektem, jednak już teraz ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła szczegóły wsparcia.

Na czym polega bon energetyczny 2024?

Zgodnie z zapowiedzią ministry, bon energetyczny to jednorazowe wsparcie dla osób najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne. Pomoc zostanie przyznana na całą drugą połowę 2024 roku. Dzięki niej najbardziej potrzebujące gospodarstwa mają nie odczuć skutków odmrożenia cen energii.

Celem bonu energetycznego jest ochrona najuboższej części społeczeństwa przed gwałtownymi podwyżkami cen prądu. To sposób na systemową walkę z ubóstwem energetycznym.

Kto może ubiegać się o bon energetyczny?

W przeciwieństwie do obecnie obowiązującego rozwiązania, jakim jest mrożenie cen, nowa pomoc nie jest kierowana do każdego gospodarstwa domowego. O wsparcie będzie można ubiegać się na podstawie kryterium dochodowego. Na ten moment nie wiadomo jednak jeszcze, na jakim poziomie zostaną ustalone progi.

Wiadomo natomiast, że znaczenie będzie miała ilość osób zamieszkujących dane gospodarstwo. Planowane jest ustalenie sześciu progów dochodowych w zależności od ilości domowników. Na wsparcie będą mogły liczyć zarówno rodziny wielodzietne, jak i samotnie mieszkający seniorzy.

Autor: Paweł Pałasz

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *