Ekologiczne domy – NCBR z konkursem dla gmin

Ekologiczne domy - NCBR z konkursem dla gmin

Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs skierowany do samorządów terytorialnych gmin. Celem jest pozyskanie partnerów, którzy wierzą w ekologiczne rozwiązania budownictwa przyszłości.

Ogólnopolski konkurs ma za zadnie wyłonić dwie najlepiej przystosowane gminy, w obszarze których powstaną ekologiczne domy. Jest to skutek przedsięwzięcia „Budownictwo efektywne energetycznie i procesowo”, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Termin składania propozycji mija w południe 23 maja.

Czym są ekologiczne domy?

Wykonana budowla ma być demonstrantem i wizytówką zielonej przyszłości. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii budynki będą wytwarzać więcej energii niż potrzeba ich mieszkańcom. Co więcej, domy będą cechować się wysoką jakością powietrza wewnątrz. Ponadto wykorzystane zostaną materiały pochodzące z recyklingu. Planowana cena ekologicznych domów nie będzie wyższa od tych tradycyjnych.

Jakie wymagania muszą spełnić partnerzy?

Potencjalni partnerzy strategiczni NCBR muszą być gotowi na: 

  • udostępnienie budowli pod nieruchomość zgodną z wymogami konkursowymi (powierzchnia min. 1000 m2, najmniejszy wymiar działki nie może być mniejszy niż 30 metrów, możliwość wzniesienia obiektu o wysokości do 10 metrów),
  • zasiedlenie domów na potrzeby lokalnej społeczności(może to być rodzinny dom dziecka, dom dla niewidomych itp.),
  • promowanie wykorzystanych technologii oraz współpracowanie z targami wystawienniczymi, aby pokazać efektywność i zalety ekologicznych domów.

Do końca 2023 roku mają powstać dwa modułowe lub prefabrykowane budynki jednorodzinne o powierzchni minimalnej 130 m2 oraz maksymalnie dwóch kondygnacjach, które zrewolucjonizują budownictwo. Więcej informacji oraz formularze dostępne są na stronie NCBR.

Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *