Pierzaści mieszkańcy Wolsztyna

Zdjęcie tytułowe

Król przestworzy postanowił zadomowić się w nowym miejscu. W Nadleśnictwie Wolsztyn (woj. wielkopolskie) odnotowano pierwszy w historii lęg sokoła wędrownego.

Młoda samica sokoła złożyła 3 jaja. Choć ostatecznie początkiem maja wykluło się tylko jedno młode, to kilkutygodniowy samiec okazał się na tyle silny, że niedługo opuści swe rodzinne gniazdo i wzleci w przestworza.

PONAD 60 LAT CZEKANIA

Sokół wędrowny łączy się w pary na całe życie. W Polsce jest gatunkiem osiadłym, a jego liczebność liczy mniej niż 100 par lęgowych. Dodatkowo jest to największy przedstawiciel sokołów występujących w naszym kraju. Z tego też powodu odkrycie pierwszego po ponad 60 latach gniazda lęgowego w Wielkopolsce jest cenne przyrodniczo i daje nadzieję, że więcej par znajdzie w tym rejonie swój dom. Aby tak się stało, Nadleśnictwo Wolsztyn planuje zlecić instalację dodatkowych gniazd, by zwiększyć szansę na utrzymanie pary lęgowej w swoich lasach, a może nawet zachęcić kolejne sokoły do odwiedzin.

Należy bowiem pamiętać, że sokół wędrowny nie potrafi samodzielnie budować gniazd i zajmuje te przygotowane uprzednio przez inne gatunki. Dobrze ukryte i przygotowane siedlisko pozwala na spokojną inkubację, która trwa od 32 do 33 dni. Dodatkowo regulacje prawne pozwalają na wyznaczenie ochrony strefowej (wyłączenie ze wszelkich czynności gospodarczych), aby para mogła bezpiecznie wychować młode. W przypadku tego gatunku w promieniu 200 metrów występuje całoroczna ochrona ścisła, a do 500 metrów strefa ta obowiązuje okresowo – od 1 stycznia do 31 lipca.

lasy panstwowe sokol wedrowny podczas obraczkowania | ekoetos.pl
Wolsztyniak, młody sokół wędrowny w trakcie obrączkowania, fot. Paweł Wieland

Sokoły wędrówkę podejmują już w pierwszym roku życia. Po osiągnięciu samodzielności potrafią przebyć nawet kilkaset kilometrów. Zdarza się jednak, że wracają i znajdują dom w rodzinnych stronach, więc jest nadzieja, że Nadleśnictwo Wolsztyn niedługo powita nowych lokatorów.

Lęgi „wędrowców” w zielonogórskich lasach znajdują się również w Torzymiu, Cybince i Sławie Śląskiej. Do tego pierzastego grona dołączył Wolsztyn – nadleśnictwo to jako jedyne może pochwalić się tym, że młoda para sokołów doczekała się potomstwa w gnieździe naturalnym.

Źródło: Lasy Państwowe

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *