Tarcza antyputinowska: Rząd zapowiada dalsze wsparcie dla Polaków

Zdjęcie tytułowe

Podczas konferencji, która odbyła się 18 marca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zostały przedstawione kolejne rozwiązania rządu, przewidujące m.in. dodatkowe wsparcie dla rolników oraz przedłużenie taryfowania gazu.

Tarcza antyputinowska

Jak podkreślał podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki, tzw. „tarcza antyputinowska” jest nazywana w ten sposób umownie, ze względu na wywołaną przez Putina wojnę, będącą nie tylko oczywistym horrorem dla Ukrainy, ale również źródłem wielu problemów gospodarczych, także dla Polski. Rosnące ceny surowców, przede wszystkim gazu, skutkują znacznym wzrostem cen nawozów i żywności. Rząd zapowiada walkę z inflacją i dążenie do derusyfikacji polskiej gospodarki, a pierwszy etap tarczy ochronnej ma być skierowany przede wszystkim do rolników, którzy są zagrożeni utratą płynności finansowej.

Pomoc dla rolników

Według założeń rządu, producenci rolni otrzymają wsparcie z budżetu państwa w postaci dofinansowania do zakupionych nawozów mineralnych. Jakie będą wymagania do uzyskania rekompensaty?

  • Nawóz powinien być kupiony w okresie między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r.
  • Dofinansowaniem będzie mogło być objęte maksymalnie 50 ha powierzchni:
    • 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych,
    • 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.
  • Wypłata będzie się odbywać na podstawie faktur na zakupy nawozów.
  • Do 16 maja 2022 r. należy złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Ważne! Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od momentu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

tarcza antyputinowska 3 | ekoetos.pl
© Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Ochrona taryfowa odbiorców gazu

W trakcie konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że została podjęta decyzja o przedłużeniu ochrony taryfowej prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego do 2027 roku. Oznacza to wsparcie dla ponad 7 milionów gospodarstw domowych oraz tzw. odbiorców wrażliwych, jak szpitale czy szkoły.

Niezależność od rosyjskiego gazu

„Od stycznia 2023 r. w Polsce nie będzie rosyjskiego gazu” – zapowiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji. Rząd zapewnia, że dzięki prowadzonym od lat działaniom inwestycyjnym Polska jest gotowa na rezygnację z importu rosyjskich surowców. Nowa infrastruktura gazowa ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i stabilność dostaw, a dzięki temu również zmniejszenie cen.

Google News

Bądź na bieżąco. Obserwuj nas w Google News!

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Image Not Found

Wesprzyj nas!

Dołącz do społeczności ekoetos.pl i wspieraj naszą misję! Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i rozwijać nowe funkcjonalności portalu. Dziękujemy!
Postaw nam kawę na buycoffee.to

Bądź na bieżąco!

Nie lubisz spamu? Świetnie! My gramy czysto. Cenimy Twój czas i nie zasypiemy Cię nieistotnymi wiadomościami.
Zapisz się do newslettera i bądź krok przed innymi!