Złotówka kaucji za szklaną butelkę. Powstał nowy projekt rozporządzenia

Złotówka za butelkę
Projekt rozporządzenia ws. podniesienia wysokości kaucji za szklane butelki wielokrotnego użytku

W poniedziałek został opublikowany projekt rozporządzenia ws. podniesienia wysokości kaucji za szklane butelki wielokrotnego użytku, przewiduje wzrost niniejszej kwoty z 50 gr do 1 zł. Dla pozostałych opakowań objętych systemem kaucje zostaną na dotychczasowym poziomie.

System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku. Ma na celu ograniczenie ilości odbieranych przez gminy odpadów zmieszanych, a także zwiększenie recyklingu. Zobowiązuje sklepy wielkopowierzchniowe do odbioru pustych opakowań i zwrotu kaucji. W przypadku mniejszych sklepów przystąpienie do tego systemu jest dobrowolne.

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska ws. wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Został on skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych, a ewentualne uwagi będzie można wnieść w ciągu 10 dni.

Podniesienie wysokości kwoty kaucji dla szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra z 50 gr do 1 zł za butelkę zapowiadała już wcześniej wiceminister klimatu Anita Sowińska. Podniesienie tej kwoty jest zbieżne z apelami branży piwnej.

Nowy projekt rozporządzenia przewiduje, że dla pozostałych opakowań objętych systemem kaucyjnym: butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 gr.

Komentarze

  • To dobra decyzja – wyższa kaucja za szklane butelki zachęci do ich zwrotu i poprawi efektywność recyklingu. Wartość 1 zł może być wystarczająco motywująca dla większej liczby osób, co przyniesie korzyści dla środowiska. ????

  • Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *